Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Влезте с помощта на социалната мрежа Login Facebook
Възстановяване на парола
Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Данък МПС за Инвалид

Здравейте,
Имам следния казус и моля за помощ.
Майка ми е с решение на ТЕЛК с над 50 % и има автомобил, за който не плаща данък, тъй като е инвалид. Баща ми също има ТЕЛК над 50 % и има нужда да си закупи и той автомобил. Въпроса ми е дали и той в тази ситуация ще ползва преференции да не плаща данък, в случай че закупи автомобил до конете, допустими за облекчение или понеже имат сключен брак и 1вата кола се води семейна собственост, то на втората ще се дължи данък?
Благодаря предварително

1 отговор


на 26 Февр. 2014
Съгласно чл. 19, ал. 1 от Семейния кодекс /СК/ вещите и правата върху вещи, както и паричните влогове, придобити от съпрузите през време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи независимо от това, на чие име са придобити. Този текст от обнародването на СК с ДВ бр. 41 от 1985 г. до момента не е променян.
Предвид гореизложеното, когато лекият автомобил, за който се претендира освобождаване от данък върху превозните средства, е съпружеска имуществена общност, преференцията се прилага относно идеалната част, притежавана от инвалида.

Извадка от Указание 07-00-162-1, НАП, ОТНОСНО: Освобождаване от данък лек автомобил собственост на лице с намалена работоспособност.

Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!