Повече за счетоводство и ДДС ще намерите тук!

"Счетоводство на лекар по дентална медицина"

Здравейте!
Съдружник в ООД - групова практика по прилагане на дентална медицина, който не е назначен ПО ДУК, или трудов договор - има ли право на разходи за командировки, курсове за повишаване на квалификацията и др.; разходи за експлоатация на МПС?
До колкото изчетох темите - няма такова, но все пак вашето мнение вероятно е по експертно от моето!

Ако може да ме упътите към Закон, член и алинея , които ми описват, че тези стоматологични услуги са освободени от регистрация по ДДС?!

И начина на осчетоводяване на подобно дружество - при положение, че работи със ЗДРАВНА КАСА.

Предварително ви благодаря!
Десислава


Добавена в
  • Счетоводство
  • ДДС и ЗКПО

Desi Dimitrova
 потребител  Desi Dimitrova отговорете на 12 Юли. 2012

 

3 отговори

Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Христо Досев
 експерт Христо Досев отговори на въпрос на 13 Юли. 2012
Отговора на вашия въпрос ще намерите в чл. 33 от ЗКПО, в който е регламентирано, че за данъчни цели ще се признаят само онези разходи за пътуване и престой на физическите лица /т.е. разходите за командировки/, когато пътуването и престоят са извършени във връзка с дейността на данъчно задълженото лице и физическите лица са в трудови правоотношения с данъчно задълженото лице или са наети от него по извънтрудови правоотношения. Изрично чл. 33, ал. 2 постановява, че не признава за данъчни цели разходите за командировка на лицата - акционери и съдружници в търговските дружества, направени в качеството им на акционери и собственици в дружеството - данъчно задължено лице.
ето защо, за да можете да си признавате за данъчни цели извършените разходи за командировка във дружеството, вие следва да сте в трудово или извън ттрудово правоотношение със самото дружество.

Поздрави - Христо Досев, д.е.с., регистриран одитор.


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Христо Досев
 експерт Христо Досев отговори на въпрос на 13 Юли. 2012
За да не се налага по задължение да се регистрирате по ЗДДС, то вие не трябва да достигате облагаем оборот от 50 000 лева за последните 12 календарни месеца, предхождащи текущия данъчен период. В облагаемия оборот, който се определя по реда на чл. 96, ал. 2 от зДДС наистина не се включват данъчните основи на извършените от лицето освободени доставки. Чл. 39 от ЗДДС определя кои доставки, свързани със здравеопазването са освободени, а именно:
извършването на здравни /медицински/ услуги и пряко свързаните с тях услуги, когато същите обаче са оказвани от:
- здравни заведения и детски ясли по Закона за здравето;
- лечебни заведения по Закона за лечебните заведения.
В случай, че вашето дружество не попада в изброените видове заведения, то считам, че извършваните от вас доставки не могат да се квалифицират като освободени доставки, свързани със здравеопазването по смисъла на чл. 39 от ЗДДС.

Като освободена доставка по реда на чл. 39 от ЗДДС се счита и доставката на зъбни протези от зъболекари или зъботехници, така че ако вие попадате в тази хипотеза, извършваните от вас доставки на съответните стоки няма да формират облагаем оборот за целите на задължителната регистрация по чл. 96, ал. 1 от ЗДДС.

Поздрави - Христо Досев, д.е.с., регистриран одитор.


Гласувайте отговор Оценявам този отговор [0] Не съм доволен от този отговор [0]
Nadi Mekusheva
 потребител Nadi Mekusheva отговори на потребителя Христо Досев на 13 Юли. 2012
Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 76 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г.) Лечебни заведения по смисъла на този закон са организационно обособени структури на функционален принцип, в които лекари или лекари по дентална медицина самостоятелно или с помощта на други медицински и немедицински специалисти осъществяват всички или някои от следните дейности:

1. диагностика, лечение и рехабилитация на болни;

2. наблюдение на бременни жени и оказване на родилна помощ;

3. наблюдение на хронично болни и застрашени от заболяване лица;

4. профилактика на болести и ранно откриване на заболявания;

5. мерки за укрепване и опазване на здравето;

6. (нова - ДВ, бр. 83 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) трансплантация на органи, тъкани и клетки.

(2) В лечебните заведения може да се извършва обучение на студенти и следдипломно обучение на медицински специалисти по реда на този закон.

(3) В лечебните заведения може да се извършва научна дейност.

Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 76 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г.) Лечебни заведения по смисъла на този закон са организационно обособени структури на функционален принцип, в които лекари или лекари по дентална медицина самостоятелно или с помощта на други медицински и немедицински специалисти осъществяват всички или някои от следните дейности:

1. диагностика, лечение и рехабилитация на болни;

2. наблюдение на бременни жени и оказване на родилна помощ;

3. наблюдение на хронично болни и застрашени от заболяване лица;

4. профилактика на болести и ранно откриване на заболявания;

5. мерки за укрепване и опазване на здравето;

6. (нова - ДВ, бр. 83 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) трансплантация на органи, тъкани и клетки.

(2) В лечебните заведения може да се извършва обучение на студенти и следдипломно обучение на медицински специалисти по реда на този закон.

(3) В лечебните заведения може да се извършва научна дейност.


Имейл RSS Facebook Споделете опит
clubschetovodstvo.bg
Раздели
  • Годишен финансов отчет
  • Данъчно облагане и такси
  • ДДС
  • ЗДДФЛ
  • ЗКПО
  • Назначаване
  • Регистриране на фирми
  • Счетоводство
Нашите експерти
Иво Божилов
Nikoleta Dimitrova Веска Ангелова Miglena Trifonova Креме4на Въртийска Svetla Nikolaeva Ваня Дундова