Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Счетоводно отчитане и документиране на продажба на лотарийни билети

Супермаркет иска да продава билети на лотарията. Трябва ли продажбите да се отчитат на фискалното устройство и как съотв. ще се отчетат приходите? Как следва да се документират и отчитат раздадените печалби от талоните? Как се отразява това в ГДД?
Отговор: Супермаркетът не е организатор на лотарийната игра, а продава билетите за нея от името и за сметка на организатора срещу определено възнаграждение. Т.е. счетоводното отчитане на продажбата на билетите и на изплащането на печалбите следва да се извършва като стандартен разчет с доверител. Всякакви допълнителни изисквания от страна на организатора трябва да се уредят чрез договор.
 
Стойността на продадените лотарийни билети не представлява приход за супермаркета, който се явява посредник. Като приход се отчита единствено стойността на комисионната, която организаторът заплаща на супермаркета за продажбата, независимо дали сумата се заплаща ефективно или се прихваща от дължими плащания във връзка с продажбата на билетите. Въпросният приход участва по обичайния ред при формирането на счетоводния финансов резултат за годината и не подлежи на преобразуване за данъчни цели в ГДД по чл. 92 от ЗКПО.
 
Съгласно чл. 4, т. 3 от Наредба Н-18 не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ/ ИАСУТД лице, което извършва продажби на талони и други удостоверителни знаци за участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта, които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г. Ако билетите отговарят на тези условия, продажбата им не се регистрира чрез фискално устройство.
 
източник: portalschetovodstvo.bg

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :