Здравейте, имам собствен апартамент, част от хотелски комплекс, който смятам да отдавам краткосрочно през Booking.com като физическо лице. Всички плащания ще бъдат осъществявани през платформата. Имам следните въпроси: 1) Как, къде и какви документи да подам за издаване на личен номер по ДДС, с който да осъществям дейността си? 2) Какъв процент от комисионната на Booking.com ще се явява месечният ДДС, който предстои да внасям? 3) Като физическо лице, следва ли да издавам фактури и ако да, какви да бъдат те?
1 отговор

експерт Портал Счетоводство
отговори на въпрос
на 06 Март. 2023
Задължително следва да имате предвид, че краткосрочното отдаване под наем на недвижим имот се третира еднозначно като търговска дейност – хотелиерство и съответно доходът на физическите лица се облага по реда за еднолични търговци по ЗДДФЛ, освен ако не се облага с патентен данък по ЗМДТ.
Съответно за собственика на имота възникват и задължения по Закона за туризма, тъй като апартаментите са места за настаняване.
От 01.01.2020 г. бяха предприети промени в Закона за туризма и в ЗМДТ, известни като „поправките AirBNB“, съгласно които апартаментите за гости, предоставяни краткосрочно за настаняване на туристи, подлежат на облекчен регистрационен режим по ЗТ (дотогава подлежаха на категоризация, подобно на хотелите). Съответно в ЗМДТ тези обекти, регистрирани по ЗТ (не само категоризирани една и две звезди), се облагат с патентен данък, като изрично беше вписано условието, че регистрацията по чл. 97а от ЗДДС не е пречка за облагане с патентен данък. Регистрация по чл. 100, ал. 1 от ЗДДС обаче би била и съответно лицето, направило пълна ДДС регистрация по избор, би следвало да се облага по чл. 26 от ЗДДФЛ, като ЕТ.