Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Безвъзмездно предаден скрап от физически лица .

Здравейте , фирма занимаваща се с изкупуване и продажба на скрап , получава от физически лица безвъзмездно предаване на битови отпадъци . Съставяме протокол и осчетоводяваме Дт304/ Кт 709 .

Трябва ли тези безвъзмездни отпадъци да се включват в протоколите по чл.163а ЗДДС и имаме ли някакво задължение за самоначисляване на ДДС за тях?
Добавена в   ДДС

3 отговори


на 11 Дек. 2013
Съгласно чл. 2 т. 1 от ЗДДС обект на облагане с ДДС е всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга. В чл. 6 ал. 3 са посочени хипотезите, в които безвъзмездни доставки на стоки са приравнени на възмездни за целите на закона. Когато безвъзмездна доставка на стока не попада в хипотезите на чл. 6 ал. 3 (не е приравнена на възмездна за целите на ЗДДС) тя не е обект на облагане с ДДС и за нея не се начислява данък нито по общия ред на закона, нито по специалния ред на облагане с обратно начисляване на данъка от получателя по глава 19а.

Препоръчително е да разполагате с доказателства, че събирането на отпадъка действително е безвъзмездно, а не прикрито възмездно изкупуване.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 12 Дек. 2013
Благодаря Ви , да рзабирам че не трябва да съставяме протокол и да самоначисляваме ДДС за предадените безвъзмездно отпадъци .

Искам да Ви попитам попадат ли тези отпадъци по реда на чл.46 ЗМДТ , дължим ли данък за тях по този закон ?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 12 Дек. 2013
Не, не начислявате ДДС с протокол.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679