Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

чл 147 ЗДДС и ползване на данъчен кредит

Здравейте, колеги искам да ви попитам
в кои случаи се прилага чл 147 от ЗДДС?
Прилагам специалния ред на облагане на маржа - закупуваме техника втора употреба от доставчик в България, като след това я продаваме по правилата на чл 143, (фактура и протокол се отразяват в дневник продажби). В същото време имаме и нормални покупки и продажби на техника, за които се прилага общият ред на облагане. Получаваме си фактура за техника с 20% и си я продаваме с 20, фактурите на стоките по марж с 0 ДДС.
Как се тълкува по точно чл 147 имам ли някакво ограничение за ползване на данъчен кредит за стоките и услугите, които не касаят стоките втора употреба?
В този случаи трябва ли да се прави корекция на данъка?
При закупуването на техниката втора употреба - нямаме съпътстващи разходи като транспорт и ремонт, но имаме наем на помещението, ел енергия, СОТ, телефон, вода, тези разходи се ползват за продажба и да двата вида техника - втора употреба и нови.
Дали следва да преизчислявам данък? Изобщо не ми е ясно какъв точно е процеса при марж и нормални покупки и продажби. Изчетох много становища, но се обърках още повече, моля някой който е запознат с този вид сделки ми разясни как точно трябва да се случват нещата.
Благодаря предварително за съдействието.
Добавена в   ДДС

1 отговор


на 10 Март. 2016
Здравейте, г-жо Петкова,

Експерт Ели Марова отговори на Вашия въпрос в Портал Счетоводство:
"Съгласно чл.147, ал.5 дилърът няма право на приспадане на данъчен кредит за получени или внесени от него стоки, за които прилага специалния ред за облагане на маржа. Това е логично след като самият данък участва във формулата за определяне на данъка на маржа.
ЗДДС
„Чл. 147. (1) Дилърът има право на данъчен кредит за придобитите или внесени от него други стоки и услуги, които използва само за извършване на доставки по тази глава..."

Пълното решение на казуса ще намерите тук:
http://www.portalschetovodstvo.bg/chl-147-ot-zdds-i-polzvane-na-danachen-kredit-17701.htm
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679