Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

ДДС

Здравейте,
Внесено е ДДС по Митническа декларация.По-късно е издадено КИ.Как трябва да се отрази разликата в ДДС ?
Предварително благодаря
Добавена в   ДДС

1 отговор


на 04 Авг. 2016
Общите нормативни разпоредби, които са приложими при промяна в размера на дължимия ДДС вследствие на издадено кредитно известие по повод вноса на стоки, внесени от трети страни, ще онагледим със следния пример:Внесена е стока от трета страна -Китай, за която е начислен ДДС с митническа декларация (ЕАД) и съответно е ползван данъчен кредит. Правото на фирмата- вносител за възстановяване на платения данък за вноса е възникнало по силата на това, че за доставката са били налице условията на чл. 69 и изискваните документи по чл. 71, ал. 1, т. 3 от закона. За целта като документ в дневника за покупките е посочена ЕАД, а не фактура¬та на доставчика. В случая се налага да се извършват корекции на начисления, внесен и възстановен данък, които са наложени от промени в данъчната основа на внесените стоки след тяхното вдигане от митницата. Това изключва възможността те да се извършат по реда и в сроковете, регламентирани в разпоредбите.
На практика неговите разпоредби отново поставят решението за последствията от промяната в правомощията на митническите органи и налагат сроковете и условията, при които следва да бъдат извършвани промените в размера на дължимия ДДС да бъдат съобразени със съответните разпоредби.
В случая митническите органи издават административен акт за промяна на митническата стойност на вноса. При наличието на такъв акт корекциите на начисления, внесен и възстановен ДДС се извършват по реда на чл. 56а, ал. 2 от ППЗДДС.
В съответствие с него, когато след датата на разрешението за вдигане на стоките от митницата митническите органи преценят че са налице условията за намаляване на дължимия данък спрямо този, посочен в ЕАД или друг документ за вноса, вносителят- регистрирано по ЗДДС лице, извършва корекция на начисления му данък при вноса и на ползвания за него данъчен кредит като отрази данните на административния акт в данъчните си регистри, съответно в дневника за продажбите и за покупките. Тези корекции се извършват в данъчния период, в който вносителят е получил акта или в един от следващите 12 данъчни периода само в случаите, при които той е ползвал данъчен кредит за ДДС, начислен му при вноса

Практически порядък за уреждане на данъчните задължения на вносителя
За да получи от митническите органи административен акт, че ДДС, платен при вноса на стоките, е недължим, вносителят следва да им представи кредитно известие, издадено от доставчика за връщането на доставката му, което следва да съдържа реквизитите, посочени в чл.115, ал.4 от ЗДДС, и изрично да отбелязва към коя фактура се издава. Известието, заедно с фактурата, с която е внесена стоката, както и с копия от всички документи, доказващи причините за издаването на кредитното известие и споразуменията по въпроса, постигнати между вносителя и доставчика на стоката (протокол, търговска кореспонденция и /или др.п.) , ще послужи на митническите органи като основание за издаването на акта за възстановяване на заплатените при вноса на стоката митни сборове и данъци. При това са приложими разпоредбите.на чл.180, 180а от ЗМ и реда за възстановяване на вносни или износни митни сборове, посочен в глава седемнадесета на ППЗМ. В тази връзка чл. 861, ал. 1 от ППЗМ определя, че вносните митни сборове се възстановяват, ако се установи че към датата, на която е деклариран вноса на стоката (чл. 73 от ЗМ) тя е била дефектна или не е съответствала на услови¬ята на договореното с доставчика й.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводител; Специалист по трудови правоотношения Miglena Trifonova
Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД