Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСЗДДФЛЗКПОНазначаванеОтраслово счетоводствоРегистриране на фирмиСчетоводство

ДДС - посредник

Новорегистрирано дружество ЕООД, ще извършва посредническа услуга - подготовка на документация и изпращане на български граждани на лечение в Австрийска клиника - трябва ли дружеството да се регистрира по ддс? Една част от сумите, които ще постъпят по банк. сметка на дружеството ще са за посредн. услуга, за което ще издава ф-ра на своите клиенти бълг. граждани , а за останалата част за лечението ще се превежда на клиниката, за тези суми - как да се оформят - само като паричен поток ли? Как би трябвало да се организира счетоводно и данъчно превода на сумата от бълг. фирма и австр. клиника? Има ли нещо по специфично?
Благодаря
Добавена в   ДДС

2 отговори


на 18 Септ. 2013
Съгласно чл. 97а ал.2 на регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка. Мястото на посредническата услуга ще се определи по чл.21 ал.2, ако клиента е данъчно-задължено лице. Ако посредническият договор е с клиниката /ДЗЛ/ следва да се регистрирате по чл.97а. Ако посредническата услуга е към физически лица / данъчно незадължени/, мястото на доставка ще се определи по чл. 24 и няма да имате задължение да се регистрирате по чл.97а.

Ако действате от чуждо име за чужда сметка, сумите извън заплащането за посредничеството ще се отчетат като разчет.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 19 Септ. 2013

В процеса на цялостната организация, дружеството ще има и разходи по пътуване, хот. услуги и самото лечение на бълг. граждани- за тях то ще получи фактури от австр. фирми и от самата клиниката /някои с фирмите са с VАТ номера/ -по които бълг. дружество ще преведе дължимите суми. Всички тези разходи ще бъдат префактурирани на бълг. лице заедно с комисиона по посредн. услуга - въпросът е тези фактури от австр. фирми и от клиниката как е правилно да се отразят в счетоводството на фирмата?
Във връзка с предишния въпрос договорът за посредническата услуга е към физ . лица.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679