Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Дерегистрация по ЗДДС

Здравейте!Фирмата ни е регистрирана по ЗДДС на основание чл.100,ал.1.Не сме се възползвали от правото за ползване на данъчен кредит ч/з подаване на опис за наличните активи.Сега искаме да направим дерегистрация по ЗДДС и да закрием фирмата/юридическото лице/.На основание на кои член от ЗДДС трябва да я направим:чл.107,т.4,а или чл.108,ал.1,т.1 или чл.108,ал.2?Освен това дружеството има налична стока да кажем за 6000.00лв. и 1бр. ДМА.При дерегистрация трябва ли да си внесем ДДС при условие,че не сме упражнили правото си на дан.кредит при регистрация?
Благодаря предварително!
Добавена в   ДДС

2 отговори


на 08 Апр. 2014
Ако вече са налице условията за прекратяване на дружеството, предвидени в Търговския закон, то това е основание за задължителна дерегистрация съгласно чл. 107 т. 4 б. „а” от ЗДДС и следва да се подаде заявление за дерегистрация в 14-дневен срок от настъпване на съответното обстоятелство.

Ако все още не са настъпили условия за прекратяването на дружеството по смисъла на ТЗ, но са изпълнени условията по чл. 108 ал. 1 и 2 от закона, ДЗЛ може да подаде заявление за дерегистрация по избор на това основание.

Съгласно чл. 111 ал. 1 от ЗДДС към датата на дерегистрацията се смята, че лицето извършва доставка по смисъла на закона само на налични стоки, за които е ползван изцяло или частично данъчен кредит. Ако за активите не е ползван данъчен кредит, те не попадат в обхвата на чл. 111, независимо че са налични към момента на дерегистрация.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 10 Апр. 2014
По скоро е въпрос - фирма регистрирана по ддс през 2009 година.Закупена машина от Дания , но поради стекли се обстоятелства дейността с мащината е
намаляла -вследствие на което през 2014 година оборота е 11 хиляди.Данъчен кредит е начислен при ВОП.Следва ли към датата на дерегистрация да се начислява ДДС.Благодиря Ви!
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД