Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

фактури от приключена година?

Здравейте, имам следни казус: неполучени фактури и кредитни известия от 2013 година , които получаваме през 2016 на обща стойност фактури - 73,54 , а КИ 28,33 . Как да процедирам в конкретни случай? Фактурите са непризнат разход и влизат в дневниците за ДДС за 2016 г., но без право на данъчен кредит, а разхода по тях е непризнат, а КИ - как да процедирам с него? и трябва ли да се правят корекции в ГФО за 2013 г.
Добавена в   ДДС

2 отговори


на 17 Септ. 2016
Здравейте, по отношение на фактурите сте напълно права, те следва да намеряят отражение в дневниците по ДДС за 2016 година, без право на данъчен кредит, като разхода е непризнат за целите на ЗКПО. По отношение на кредитните
Отчитане на кредитно известие, когато обстоятелството, изискващо корекция на фактура, е установено в година, следваща годината на издаване на фактурата
а) при обстоятелства, изискващи издаването на дебитно известие, счетоводното записване не се отличава от това, което се прави, когато корекцията и фактурата са издадени в една година:
Дт с/ка 411 Клиенти
Кт с/ка 4532 Начислен данък за продажбите
Вземането се събира от клиента по общия ред, а при невъзможност се отписва като разход при условията на чл. 34, ал. 1 и чл. 37, ал. 1 от ЗКПО.
б) при издаване на кредитно известие: В случаите, когато фактурата е издадена в предходни периоди, а корекцията се извършва с кредитно известие в текущия период, налице е корекция на счетоводна грешка от минали периоди, която се урежда по СС 8, по един от двата възможни подхода - препоръчителен (чрез неразпределената печалба) или алтернативен.
За грешката, свързана с активи и финансов резултат освен СС 8 се прилагат и разпоредбите на чл. 75 от ЗКПО. Да се има предвид, че от 1.01.2013 г. има промяна в чл. 75, ал. 3, която изисква корекцията за данъчни цели да се прави от приходната администрация по писмено искане на данъчно задълженото лице, т.е. предприятията вече не могат сами да правят корекцията на данъка в годишната данъчна декларация (т. 17).
И така, при корекции, засягащи приходи и разходи, отношенията се уреждат с неразпределената печалба от минали години, а също така и отношенията с бюджета за корпоративен данък. По отношение на ДДС. Ако предприятието прилага препоръчителния подход по СС 8, вписването на кредитното известие в данъчните регистри ще има значение само по отношение на ДДС, т.е. ще се посочва с отрицателен знак в дневника за продажбите при доставчика и с отрицателен знак при получателя в дневника за покупките.
Това се отнася само за случаите, когато грешката е съществена (значима), тъй като само тогава се прилагат разпоредбите на СС 8. От Вашия въпрос става ясно, че грешката няма характер на значима (съществена) грешка поради малкия размер на сумата. Следователно тези кредитни известия могат да се осчетоводят по аналогичен начин на фактурите за които стана въпрос по-горе.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 19 Септ. 2016
Благодаря Ви много за разяснението!
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679