Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Къща за гости в Гърция

Здравейте, български туроператор сключва договор с къща за гости в Гърция - собственикът е физическо лице. Нощувките в нея са част от пакет ОТУ, който се предлага на български туристи, клиенти на туроператора. Какъв е редът за начисляване на ДДС по отношение на тези нощувки, имаме ли някакви задължения към гръцкото законодателство?
Благодаря Ви предварително, защото не успяваме да си отговорим по този казус!
Добавена в   ДДС

1 отговор


на 02 Апр. 2014
Тъй като от въпроса не е ясно какво точно включва договора във връзка с къщата за гости, ще разгледам две хипотези.

Ако наемате къщата, която ползвате за предоставяне на настаняване на свои клиенти, ще се счита, че имате постоянен обект в Гърция, от койо извършвате настаняването. От това следва, че трябва да се съобразите с гръцкото законодателство.

Другата хипотеза е да закупувате от гръцкото лице настаняването. Мястото на получената услуга ще се определи по чл. 21 ал.4 т.1 и ще е там където се намира недвижимия имот, което значи, че не следва да се самооблагате по чл.82 ал.2 от ЗДДС за получената услуга. Ако сте установили своята икономическа дейност в страната и нямате постоянен обект в друга държава членка, от която извършвате ОТУ, съгласно чл. 137 от ЗДДС място на изпълнение на доставка на обща туристическа услуга е мястото, където туроператорът е установил своята икономическа дейност или има постоянен обект, от който извършва изпълнението. Следва да приложите облагане с 20% на маржа съгласно глава шестнадесета от закона.

Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679