Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Лизинг и ДДС

Сключихме договор за финансов лизинг - .покупка на товарен автомобил. Получихме фактура за начална вноска с начислен ДДС. Всеки месец за всяка вноска ще получаваме фактура за главница, лихва и начислен ДДС. Проблем ли е че ДДС-то на автомобила е върху вноската /главницата/, а не изцяло начислен ? Ако е проблем какво може и трябва да се направи? Благодаря за отговора ви предварително
Добавена в   ДДС

1 отговор


на 01 Септ. 2016
Една от съществените промени в ЗДДС в сила от 01.01.2014 г. (обн. със ЗИДЗДДС, ДВ, бр. 101 от 22.11.2013 г.), засяга реда за дължимостта на ДДС за доставките, възникващи при изпълнението на договори за лизинг. Промянта е обусловена от Решенията на Съда на Европейския Съюз (СЕС) в областта на косвеното облагане и по - специално от Решението му по дело С- 118/2011 "ЕОН Асет Мениджмънт ООД. В съответствие с него с новата редакция на чл. 6, ал. 2, т. 3 от ЗДДС се променят критериите, по които се определя вида на лизинга, предоставян с даден лизингов договор за целите на облагането с ДДС. По силата на тази редакция като "финансов" по смисъла на ЗДДС ще се квалифицира не само лизингът, възникващ при договори, в които изрично е включена клауза за прехвърляне на собствеността, но при наличието на определени обстятелства като такъв ще се квалифицира и лизингът, възникващ при договори само с опция на нейното прехвърляне. Както е известно, за целите на облагането с ДДС ЗДДС не дели лизинговите договори на такива за "финансов" и за "експлоатационен" лизинг и белезите за тяхната квалификация се различават от тези , определени в счетоводните стандарти (т. 2 на СС 17 "Лизинг"). ЗДДС дори не ползва тези понятия и чрез редакцията на чл. 6, ал. 2, т. 3 от закона определя вида на доставките, които възникват при предаването на лизинговите обекти на лизингополучателите. Това е поставено в зависимост от това дали в съответния договор е налице изрична клауза за прехвърляне на собствеността върху него или не. Точното определяне вида на съответния договор по смисъла на ЗДДС обаче е много важно, тъй като разликата между тези два вида договори определя реда за облагане на доставката (ите), които възникват при тях. При това в зависимост от вида на договора данъкът за цялата договорена стойност на лизинговия обект става изискуем по реда на чл. 25, ал. 3, т. 2 от закона (на датата на предоставянето му на лизингополучателя) или по реда на чл. 25, ал. 4 (на всяка дата, на която е договорено плащане на лизингова вноска). Съгласно променения текст на чл. 6, ал. 2, т. 3 от закона след 01.01.2014 г. доставка на стока представлява не само "фактическото предоставяне на стока по договор за лизинг, в който изрично е предвидено прехвърляне на правото на собственост върху стоката;…", но и предоставянето на стока по договориа за лизинг, в които "е уговорена само опция за прехвърляне на собствеността върху стоката и сборът от дължимите вноски по договора за лизинг, с изключение на лихвата по чл. 46, ал. 1, т. 1, е идентичен с пазарната цена на стоката към датата на предоставянето". Следователно при договорите за лизинг, в които няма изрична клауза за прехвърляне на собствеността, а само опция за това, също възниква лизинг, данъкът за който е изискуем по реда на чл. 25, ал. 3, т.2 от закона, ако към датата на предоставянето на лизинговия обект на лизингополучателя сборът от сумите на договорените лизингови вноски е идентичен с пазарната цена на обекта. На практика това означава, че при наличието на посоченоте обстоятелство данъкът за доставките, възникващи при договори за лизинг с опция, ще се облагат както тези, съдържащи клаузи за прехвърляне на собствеността.
Следователно ако наистина догивирът е за финансов лизинг следва да обърнете внимание на лизингодателя за променения ред на облагане на сделките с финансов лизинг и той следва да Ви издаде фактура в която да е начислен целия изискуем ДДС.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД