Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

отравяване на протокол по чл.117

Здравейте,
имаме получена транспортна фактура от доставчик,регистриран в трета страна чрез неговия агент в България.При това положение издаваме протокол по чл.117и начисляваме ДДС 0%.Не отразяваме фактурата ,а протокола който сме изготвили към нея.
Протокола в дневника за покупки отразяваме с право на пълен данъчен кредит, а в дневника на продажби отбелязваме доставки по чл.82 ал.2-5.Дали е правилно?Моля,дайте пример какви счетоводни статии да взема.Предварително благодаря!
Добавена в   ДДС

2 отговори


на 24 Февр. 2014
За съжаление има неясноти във въпроса. Ако доставчик, ДЗЛ установено извън територията на страната, има регистрация по българския ЗДДС, вкл. и чрез акредитиран представител, и извършва доставката под българския си ДДС номер не издавате протокол и третирате фактурата като всяка друга фактура от установен в България доставчик.

Ако доставчик, ДЗЛ установено извън територията на страната, не извършва доставката под български ДДС номер и услугата е с място на изпълнение в България, имате задължение да си самоначислите данък на основание чл. 82 ал. 2 т. 3 от ЗДДС с протокол по чл. 117 от закона. Фактурата за такава доставка не се отразява в дневниците. Ако видът на транспортната услуга попада в обхвата на глава трета от ЗДДС и разполагате с изискуемите документи съгласно ППЗДДС, протоколът по чл. 117 е с нулева ставка на данъка. Протоколът се отразява в дневник продажби в колона 14 и 15. Ако е приложима нулева ставка на данъка, протоколът се отразява в колона 9 на дневник покупки.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 26 Февр. 2014
Доставчика чрез своя агент в България.Никъде във фактурата не е отразен техен ДДС номер.Това са доставки по глава 3.Отразяваме протокола по описания от вас начин в дневник покупки в колона 14 и 15 и в дневник продажби в колона 9,но бих искал да попитам чисто технически, какви счетоводни статии да взема?Предварително благодаря.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД