Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Продажба автомобил на чужденец от ЕС

Българска фирма ,регистрирана по ЗДДС продава по маржа лек автомобил на физическо лице,гръцки гражданин.Гъркът има валиден гръцки ВАТ номер.Продажбата става в България.Гръцкия гражданин купува колата в София и си я кара сам в Гърция.Българската фирма му е издала фактура без ДДС и е посочила основание за не начисляване чл.143 от ЗДДС. Правилно ли е и трябва ли още нещо да се направи?Трябва ли да се издаде ВИЕС декларация?Продажбата е станала през м.06.2017 и ВИЕС не е подадена,ако е трябвало какво трябва да се направи,за да има най-малки негативни последствия за фирмата?

1 отговор


на 09 Авг. 2017
Вашият Въпрос беше пренасочен към експертите на Портал Счетоводство. 

Преди да отговоря на въпросите, следва да уточня, че за да продадете лек автомобил по режима на маржа, следва да отговаряте на определението за „дилър, на стоки втора употреба“.  Съгласно §1. т.23. "Дилър на стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети" е данъчно задължено лице, което в процеса на икономическата си дейност закупува, придобива или внася стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети с цел да ги продаде, независимо от това, дали лицето действа като комисионер по смисъла на Търговския закон“. Това означава, че трябва да сте закупили автомобила с цел продажба. Ако автомобилът е ползван в дейността Ви и е заведен като дълготраен актив, тогава не отговаряте на определението „дилър на стоки втора употреба“ и не може да прилагате специалния режим за облагане на маржа на цената, а следва да прилагате общия режим на закона...пълния отговор може да прочетете след безплатна регистрация тук:

http://www.portalschetovodstvo.bg/prodajba-na-avtomobil-na-chujdenets-ot-es-20267.htm
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679