Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Регистрация на СОЛ по ДДС

Здравейте,
Искам да попитам дали подлежи на регистрация по ДДС самоосигуряващо се лице,упражняващо свободна професия?
Доходите му за 2013г превишават 50000лв
Добавена в   ДДС

3 отговори


на 20 Февр. 2014
Ако за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец лицето е извършило облагаеми доставки с място на изпълнение на територията на страната, вкл. доставките с нулева ставка, както и доставки на финансови и застрахователни услуги, свързани с основната му дейност, като сборът от данъчните им основи е 50 000 лв. или повече е налице задължение за регистрация по ЗДДС. В 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнат този оборот лицето следва да подаде заявление за регистрация.

Имайте предвид, че при изчисляване на облагаемия оборот по чл. 96 от ЗДДС за посочения период се взимат предвид датите на данъчните събития на отделните доставки съгласно ЗДДС, а не датите на плащанията по тях, спрямо които доходите се облагат по ЗДДФЛ.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 20 Февр. 2014
Благодаря Ви за отговора.
Бих помолила за още две уточнения
Как се определя датата на данъчното събитие - при положение, че до сега СОЛ не
издава фактури?
При определяне на облагаемия оборот при регистрация по ДДС приспадат ли се нормативно признатите разходи?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 20 Февр. 2014
Датата на данъчното събитие и изискуемостта на данъка се определя по реда на чл. 25 от ЗДДС. Нормативно признатите разходи по ЗДДФЛ не се приспадат.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД