Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

ВОП ли е или не?

Фирмата ни е регистрирана по ЗДДС. Закупили сме от Германия стоки, които ще продаваме в България. Немската фирма ни е издала фактура за тези стоки с начислен ДДС - 19 %. Тази покупка ВОП ли е за нас? Ще издаваме ли протокол по ЗДДС и ако да, върху коя стойност ще начисляваме ДДС - върху данъчната основа на немската фактура или върху общата стойност на тази фактура / с включен ДДС/?
Добавена в   ДДС

5 отговори


на 14 Май. 2016
Здравейте, получените от Вас стоки следва да се третират като вътреобщностно придобиване. Фактурата, издадена от търговеца от друга държава членка на ЕС на българския търговец по повод вътреобщностната сделка, не съдържа размер на данъка и не следва да се отразява в отчетните регистри. В съответствие със ЗДДС, получателят по фактурата изготвя протокол с указаните в закона задължителни реквизити. Декларирането на вътреобщностно придобиване става чрез запис на документ в дневник продажби с код (09), а не с код (01).

В тази връзка аз фактурата я може да се осчетоводи Дт304/ Кт 401 в левова развностойност без да се включва в дневниците по ДДС.

Един от вариантите за осчетоводяване на протокола по чл.117 е посредством изпозлаване на сметка 999 / :

Покукпи -
Д-т 999 – 1000 лева
Д-т 4531 – 200 лева
---------------------------
К-т 999 – 1200 лева

Продажби -
Д-т 999 – 1200 лева
----------------------------
К-т 999 – 1000 лева
К-т 4532 – 200 лева
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 15 Май. 2016
Фактурата ни от Германия съдържа ДДС. Имаме закупени стоки за 1000 евро, начислен ни е ДДС 190 евро и общо сме платили 1190 евро.Немската фирма не е пожелала да продаде стоките "нето" и е начислила 19 % ДДС във фактурата т.е. ние в Германия сме платили ДДС. В България пак ли ще го плащаме? И ако отговорът е "да", то върху коя стойност ще начисляваме ДДС в протокола за ВОП - върху данъчната основа от немската фактура - 1000 евро или върху платената от нас стойност т.е. общата стойност на немската фактура- 1190 евро?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 16 Май. 2016
Придобиването на стоки на територията на страната от доставчик, регистриран за целите на ДДС в друга държава членка на ЕС, подлежи на деклариране в отчетните регистри и справката-декларация по ЗДДС.
По повод осъществените вътреобщностни придобивания, регистрираното по ЗДДС лице, получател по доставката, издава протокол съгласно чл. 117 от ЗДДС.

1.1. Съгласно разпоредбите на чл. 84 от ЗДДС, данъкът по вътребщностно придобиване е изискуем от лицето, което извършва придобиването. В тази връзка протоколът издаден в случаите на чл. 84 от ЗДДС се включва в дневник продажби с код на документ (09), а данъчната основа и размерът на начисления данък се отразяват както следва:
колона 13 – Данъчна основа на вътреобщностните придобивания /ВОП/
колона 15 – Начислен ДДС за ВОП и за получени доставки по чл. 82, ал. 2 – 5 ЗДДС

Често допускани грешки при декларирането на вътреобщностни придобивания в дневник продажби са:
 деклариране на данъчната основа на ВОП в колона 14 на дневник продажби „ДО на получените доставки по чл. 82, ал. 2 – 5 ЗДДС”;
Некоректно е декларирането на данъчната основа на ВОП в колона 14, тъй като прилагането на чл. 82, ал.2-5 от ЗДДС касае получени доставки, различни от ВОП, при които ДДС е изискуем от получателя.

 деклариране на данъчната основа на ВОП в колона 11 на дневник продажби „Данъчна основа на облагаемите доставки със ставка 20 %, вкл. дистанционните доставки, с място на изпълнение на територията на страната”;
Недопустимо е приравняването на вътреобщностно придобиване с доставка извършена на територията на страната, както и посочването на данъчната основа на ВОП в колона 11 от дневник продажби.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 16 Май. 2016
Яснооооо, приятно ми беше да разговарям с телевизора. Все пак благодаря! И "копирай-постави " си е работа..... Но не мисля изобщо да влизам повече в т.н. "Клуб счетоводство"
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 16 Май. 2016
След като има начислен ДДС във фактурата на немската фирма-това не е Воп.А по принцип ВОП а се включва и в днвеник продажби и дневник покупки
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679