Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Разходи за лихви, платени на НАП от ЕТ

Признават ли се за данъчни цели разходите за лихви за просрочие, платени на НАП от едноличен търговец?

5 отговори


на 11 Май. 2017
Здравейте, Законът ясно гласи, че лихви по публични, държавни и общински задължения не се признават за данъчни цели. Във Вашия случай предполагам, че става дума за неплатени навреме данъци и осигуровки и начислени лихви върху просрочията, които автоматично се причисляват към цитираните по- горе вземания. Следователно тези разходи за лихви няма да бъдат признати за данъчни цели и ще трябва да бъдат посочени в увеличение в ГДД.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 12 Май. 2017
Къде се посочват в увеличение, при положение,че въпросното ЕТ подава годишна данъчна декларация по чл.50 ЗДДФЛ с приложение 7 (доходи от дейности, подлежащи на облагане с патентен данък по реда на ЗМДТ)?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 12 Май. 2017
Здравейте отново, Съжалявам, но Вие едва сега уточнявате, че става дума за патентна дейност. ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИТЕ ОТ ДЕЙНОСТ КАТО ЕДНОЛИЧЕН ТЪРГОВЕЦ Облагаем доход Облагаемият доход от стопанска дейност на ЕТ се формира по реда на ЗКПО за определяне на данъчната печалба, включващ и финансовия резултат от прехвърляне на предприятието на ЕТ без заличаване на едноличния търговец от търговския регистър. Независимо че едноличният търговец по Търговския закон има статут на физическо лице, определя облагаемия си доход чрез данъчно преобразуване (увеличения и намаления на годишния финансов резултат за данъчни цели) по реда на ЗКПО като юридическите лица, той е данъчен субект по ЗДДФЛ. От това следва: - прилагане на пропорционална данъчна ставка 15 % върху облагаемия доход, а не 10 % ставка за другите физически и юридически лица (поради включването и на данъка върху дивидентите аналогичен при дружествата, тъй като печалбата на ЕТ директно се включва в имуществото на физическото лице, без разпределение и дължими данъци); - деклариране на данъчното задължение с годишна данъчна декларация по образец за физическите лица, като я подава до 30 април на следващата година; - внасяне на дължимия данък в същия срок (30 април на следващата година); - прилагане на процедурите, с известни изключения, разработени за физическите лица. В облагаемия доход не се включва счетоводният финансов резултат, формиран от дейности: - които се облагат с алтернативни данъци по ЗКПО; - които се облагат с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 15 Май. 2017
Благодаря за отговора, но на мен не ми стана ясно къде да посоча увеличението в декл. по чл. 50 ЗДДФЛ т.е. откъде да стане видно, че счетоводният финансов резултат е данъчно преобразуван с разходите за лихви по просрочие на задължения за осигуровки?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 15 Май. 2017
Здравейте, Нали става дума за патентна дейност? В облагаемия доход не се включва счетоводният финансов резултат, формиран от дейности: - които се облагат с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси. Нищо няма да намалявате и увеличавате щом дейността се облага с патентен данък.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679