Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Изключване на съдружник - какво му се полага?

Двама съдружника искат да изключат третия. Той има 1/15-та част от капитала. Капитала е 10000 лв. Какво се полага по закон на изключения съдружник, освен частта от капитала, която ще изкупи от него един от другите съдружници? Фирмата е създадена 2011г. и има неразпределена печалба за предишните два години - 17400 лв., за която печалба има протоколи от общо събрание че не се разпределя. За тази година има печалба 30 000 лв. към 30.11.2013г. Съгласно дружествения договор имуществените последици от прекратяването на членството се уреждат въз основа на счетоводен баланс към края на месеца през който е настъпило прекратяването. Това ще бъде м. Декември, към края на който ще направим нов баланс. Въпросът е Какво включват тези имуществени последици? Трябва ли да изплатим и 1/15 част от печалбата за тази година и 1/15 част от печалбите за миналите години. Нямаме основни средства и никакви други активи. Дружеството се занимава с услуги. Благодаря ви.

1 отговор


на 05 Дек. 2013
Във въпроса Ви се съдържа неточност. Ако напускащият съдружник е съгласен да продаде дяловете си на някой от оставащите съдружници прехвърлянето се извършва по реда на чл. 129 от ТЗ. Паричните взаимоотношения са предмет на свободно договаряне между двамата и напускащият получава сумата (или престацията), за която са се споразумели с поемащия дела съдружник. Тези взаимоотношения не касаят дружеството.

В случай, че споразумение за прехвърляне на дяловете не е постигнато и съдружникът бъде изключен по реда на ТЗ се пристъпва към разпределението по чл. 125 ал. 3 от ТЗ, което Вие визирате. В този случай страна по разпределението е дружеството и изключеният съдружник има право на дял от имуществото на дружеството, съответен на дяловото му участие в записания капитал. Размерът на имуществото се определя въз основа на счетоводен баланс към края на месеца, през който е станало изключването.

За данъчни цели разпределеното в полза на изключения съдружник имущество на дружеството се третира като ликвидационен дял.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679