Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Начисляване на РЗ и осигуровки

Моля, да ми отговорите кога е правилно да се начислят заплатите
на персонала и осигуровките- /напр. за м.02/ - с дата 28.02. или
датата на която са платени- през м. март?
Добавена в   Счетоводство

1 отговор


на 01 Март. 2017
Здравейте,

Заплатите и осигуровките се начисляват/ признават в периода, за който те се отнасят, независимо от периода на изплащането им.

Закриването на така възникналите по-горе задължения за заплати и осигуровки се осчетоводява в периода, в който те са реално платени.

В примера, за който питате начисляването на разхода за заплати и осигуровки и съответно задължението, става в месец февруари, т.е в месеца за който се отнасят, а закриването на задължението в месеца на плащане - март. По този начин ще спазите изискванията на счетоводния принцип за текущо начисляване- чл. 4, ал. 1 от Закона за счетоводството:
„приходите и разходите, произтичащи от сделки и събития, се начисляват към момента на тяхното възникване, независимо от момента на получаването или плащането на паричните средства или техните еквиваленти и се включват във финансовите отчети за периода, за който се отнасят.”
Принципът на начисляване не визира периода, през който технически се извършва начисляването на разходите за възнаграждения.
Разпоредбата на чл.7, ал.3 от КСО следва да се прилага като се прави разлика между „месеца, за който са начислени” и „месеца, през който са начислени” възнагражденията и свързаните с тях задължителни осигурителни вноски.
Повечето колеги съставят ведомостите за заплати в началото на месеца, следващ този за който се отнася, т.е. за който е положен трудът.
утвърдената счетоводната практика възнагражденията и осигурителните вноски за текущия месец се начисляват в началото на следващия.


Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679