Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Подпис и печат на ЧМР

Здравейте,

Молим Ви за отговор на следния въпрос:
Имаме вътрешнообщностна доставка между България и Англия. На издаденото ЧМР липсва подпис и печат на превозвача, има само печат на изпращача. Може ли да се смята това ЧМР за официален, валиден документ или не? Трябва ли да има печат при преминаването през митница, доказващ това, че стоката е влязла в съответната държава?
Благодарим предварително.
Добавена в   Счетоводство

1 отговор


на 16 Дек. 2013
Според Конвенция ЧМР от 19 май 1956 г.,товарителницата се изготвя в три оригинални екземпляра, подписани от изпращача и от превозвача. Тези подписи могат да бъдат отпечатани или заменени с печатите на изпращача и превозвача, ако това се разрешава от законодателството на страната, в която се изготвя товарителницата.Първият екземпляр се предава на изпращача, вторият придружава стоката, а третият се задържа от превозвача.Товарителницата трябва да съдържа и името и адреса на изпращача. Друг въпрос е третирането на съдържанието на товарителницата в ддс нормативите -нередовността на ЧМР-то като транспортен документ не оказва влияние върху доказването на ВОД, когато се представя другия алтернативно посочен документ съгласно чл.45, т.2, б."а" ППЗДДС –писмено потвърждение от получателя за пристигането на стоките.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679