Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

преобразуване на финансов резултат

Здравейте,
от скоро съм счетоводител на търговска фирма. Всички разходи, които са направени без фактура от физически лица предимно, са осчетоводявани като Д-т 509 с-ка /други парични средства/ и К-т 501. В края на годината 509 с-ка е с дебитно салдо. Ако взема операцията в Д-т 629 К-т 509 правилният вариант ли ще бъде? И още ще се промени ли финансовият резултат?
Благодаря предварително!
Добавена в   Счетоводство

2 отговори


на 14 Дек. 2013
Физическите лица нямат задължение да издават фактури в случаите по чл. 113 ал. 3 т. 7 от ЗДДС или когато не се третират като данъчно задължени лица за целите на ЗДДС. За удостоверяване на тези сделки следва да се съставят други документи, които не са фактури, съдържащи реквизитите по чл. 7 от ЗСч и на това основание се признава счетоводен разход. Този счетоводен разход е документално обоснован съгласно чл. 10 от ЗКПО и данъчно признат, когато е свързан с дейността на данъчно задълженото лице. Ако не е свързан с дейността, счетоводният финансов резултат се преобразува на основание чл. 26 т. 1 от ЗКПО. При липса на документална обоснованост на разхода съгласно чл. 10 от ЗКПО, счетоводният финансов резултат се преобразува на основание чл. 26 т. 2 от ЗКПО.

Щом се касае за стопански операции, които формират разходи в предприятието е некоректно отнасянето им по дебита на сметка „Други парични средства”, тъй като те не са такива. Сумите следва да намерят отражение по дебита на разходните сметки отразяващи конкретният вид разход, който се формира в резултат на стопанската операция.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 16 Дек. 2013
Благодаря за бързия и изчерпателен отговор!
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679