Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Признаване на рентакар при командировка в чужбина

Собственик на ЕООД, самоосигураващо се лице пътува в чужбина и иска да ползва командировъчни разходи .Фирмата е Туроператор.
За да може да посети повече места по дадена дестинация, които да предложи на своите клиенти, наема кола - рента кар.
Имам ли основание този разход да бъде признат отделно от дневните които и се полагат ,като самостоятелен разход?
Тъй като лицето е и регистриран Управител в ТР, но не получава възнаграждение за това, следва ли да сключи граждански договор с фирмата за тези пътувания?
Добавена в   Счетоводство

2 отговори


на 16 Дек. 2013
Съгласно чл. 12 от Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина, командированите лица имат право на пътни пари съгласно заповедта за командировка в размер на действително извършените разходи по най-краткия или икономически най-изгодния маршрут.
Пътуването може да се извърши с лек автомобил, както собствен, така и нает.
В наредбата е посочена възможност да се заплатят пътни пари еквивалентни на равностойността на изразходваното гориво по разходни норми, определени от производителя на моторното превозно средство, съпътстващите такси за платени магистрали и паркинг, свързани с автомобила.
С дневните пари се осигуряват средства за храна, вътрешен градски транспорт и други разходи - чл. 18, ал.1 от наредбата. Тъй като наема е обвързан с действия, предприети в качеството на командировано лице, той би следвало да попада към другите разходи, в състава на дневните пари за командировка.
Съгласно чл. 33, ал.1 от ЗКПО са налице условия, с кумулативен характер, за данъчното признаване на счетоводните разходи за пътуване и престой на физически лица, отчетени за сметка на данъчно задълженото лице – това са пътуването и престоят да са извършени във връзка с дейността на данъчно задълженото лице и физическите лица, извършващи пътуването и престоят да са в трудови правоотношения с данъчно задълженото лице или да са наети от него в рамките на извън трудови правоотношения.
§1, т. 30 от ДР на ЗДДФЛ е посочено че извънтрудово правоотношение е правоотношение извън тези по т.26, т.28 и т. 29 от същия параграф, по силата на което се дължи постигането на определен резултат от физическото лице, което не е едноличен търговец.
Може да се сключи граждански договор, посредством който възложителя, т.е.командироващия, възлага на изпълнителя –командирования, да му бъде предаван периодически или еднократно конкретен трудов резултат, а изпълнителят да приеме и да предаде този резултат срещу определено възнаграждение.
Дори когато физическото лице е приело да извърши възложеното му от командироващия за постигане на определен резултат, то това обстоятелство може да се счита за възникване на извънтрудово правоотношение, като не е необходимо документирането му в писмен вид.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 16 Дек. 2013
Много благодаря!
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679