Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Собственик на ЕТ и майчинство

Здравейте!Собственик съм на ЕТ и управител.Не плащам вноски в фонд болнични и майчинство.Ако Започна сега да ги заплащам ще имам ли право на майчинство ,при условие,че месец март 2017година се очаква да родя? Мога ли да прехвърля фирмата на родител пенсионер след като се предполага че ще съм в мйчинство?

2 отговори


на 06 Дек. 2016
Здравейте,

В обхвата на лицата, които имат право на парични обезщетения при бременност и раждане, за отглеждане на малко дете и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст попадат и самоосигуряващите се лица, които са избрали да се осигуряват за общо заболяване и майчинство – лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност; лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества; регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводителите- чл. 4 от КСО.

Относно първия Ви въпрос: Самоосигуряващо лице,което не е плащало вноски в фонд болнични и майчинство ще има ли право да получава обезщетение при раждане?

От данните, които сте посочили в запитването си разбирам, че Вие сте избрали да не се осигурявате за общо заболяване и майчинство, което автоматично Ви изключва от списъка на лицата, имащи право на обезщетения при бременност и майчинство.

Относно втория Ви въпрос: Какви са условията за да се получава майчинство?

Условия за придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане, отглеждане на малко дете и при осиновяване на дете от 2 – до 5-годишна възраст.

За придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане е необходимо да са изпълнени следните условия:

• към началото на отпуска лицата да са осигурени за общо заболяване и майчинство;
• да имат най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател.
• да им е разрешен съответният вид отпуск.
(чл. 10, чл. 48а, чл. 52а и чл. 53а от КСО и чл.3 и 4 от НПОПДОО)

Относно третия и четвъртия Ви въпрос: Трябва ли да прехвърля управлението на фирмата след като се очаква да съм в майчинство? Каква е процедурата в тези случаи?

Съгласно чл. 50 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигурената за общо заболяване и майчинство майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 410 календарни дни, от които 45 дни преди раждането.

Според чл. 1, ал. 2 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина прекъсването на трудовата дейност се установява с писмена декларация по образец.

След изтичането на 410 ден, ако майката избере да остане управител на ЕТ, ще трябва да се осигурява като такъв със съответните дължими осигурителни вноски.

Прехвърлянето на управлението става чрез назначаване на прокурист. За целта се сключва договор за прокура, който, който се вписва в Агенция по вписванията. Датата на вписване не бива да е по- късна от деня на изтичане на периода на временната неработоспособност. Определението за прокурист е регламентирано в Търговския закон- чл. 21, според който прокуристът е физическо лице, натоварено и упълномощено от търговеца да управлява предприятието му срещу възнаграждение. Вариантът с назначаване на прокурист при всички случаи ще доведе до обременяване тежестта на осигурителните вноски, тъй като минималните осигурителни прагове са едни от най- високите.

В този случай най- удачно е прекратяването на майчинството и да завръщане на работа. Така майката ще има право на 50% от обезщетението за майчинството и ще се осигурява по общия ред, като размера на осигуровките със сигурност ще е по- нисък от тези на прокуриста.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 06 Дек. 2016
Здравейте отново,

В първия отговор на настоящия въпрос, както и на предишния Ви ще откриете отговор на това, дали имате право на майчинство при положение, че терминът Ви е през 2017 г, м. март и до сега не сте внасяли осигуровки:

Трябва да имате най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател.

На въпроса Ви относно прехвърлянето на фирмата на родител пенсионер след, като предполагате че ще сте в майчинство:

В тази хипотеза говорим за ситуация, в която имате необходимия трудов стаж за да излезете по майчинство и за смяна на работодател. Такова прехвърляне трябва да бъде осъществено на дата, която е преди излизането Ви в болнични. Съответно, Вие ще трябва да сте назначена на някакъв трудов договор и за периода на същия ще трябва да имате внесени осигурителни вноски върху възнаграждението по него.

Прехвърлянето в период, когато вече сте в отпуск за бременност и раждане или за отглеждане на дете, ще доведе до усложнения, които са свързани с прекратявания и подновявания на съответните обезщетения, както и да преназначаване в новата фирма. Казвам новата, защото юридически нещата по прехвърляне на ЕТ са доста сложни от правна тълкувателна гледна точка, но това е друга и доста дълга тема.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679