Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСЗДДФЛЗКПООтраслово счетоводствоРегистриране на фирмиСчетоводство

Отрязяват ли се изплатени хонорари към адвокат в справка по чл. 73?

Въпрос от практиката: относно платени към адвокат норари по ДПЗС за 2017 г.

Изплатена е цялата сума и не е удържан авансов данък. Адвокатът подава тримесечна декларация и плаща авансов данък върху изплатените суми, ще ги декларира за 2017 г. Правилно ли е и трябва ли тези плащания да бъдат отразени в справката по чл. 73 за 2017 г.?
Отговора на експерта: Облагаемият доход на адвокат като лице, практикуващо свободна професия, се определя по чл. 29 ал. 1 т. 3 от ЗДДФЛ. 
 
От друга страна чл. 43, ал. 1 определя, че лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29, дължи авансов данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход. Ал. 4 на чл. 43 задължава платецът на дохода, който е предприятие или СОЛ, да удържа данъка при плащането на дохода, но съгласно чл. 43, ал. 5, когато  лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО и декларира това обстоятелство с писмена декларация пред платеца на дохода, тогава платецът на дохода не удържа данъка.
 
В дадения случай адвокатът следва да издаде доумент, че е самоосигуряващо се лице, като по този начин освободи платеца на дохода от задължението да удържате авансов данък.
 
Изплатеният доход попада в чл. 10, ал. 1, т. 3 от закона, затова се отразява в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ. В справката трябва да се посочи изплатената сума и 0.00 лв за удържан данък.
 
източник: portalschetovodstvo.bg

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Коментари

1 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Chimigo 14 Юни. 2023
These findings were published in JAMA Network Open cialis buy Risk of bias Bias Authors judgement Support for judgement Random sequence generation selection bias Unclear risk Not stated Allocation concealment selection bias Unclear risk Not stated Blinding performance bias and detection bias All outcomes Unclear risk Double blinded another antioxidant, not placebo Incomplete outcome data attrition bias All outcomes High risk Uneven number in each group Selective reporting reporting bias Unclear risk Unknown Other bias Low risk No other bias found
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679