Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

ДДС корекция сгрешен контрагент

При въвеждането на фактурите в дневника за покупки за месец 01.2012 г. е допусната грешка, като на мястото на един контрагент по една фактура е записан друг (с друг ЕИК), но иначе номера, датата и сумата на фактурата са верни. Как може да се коригира/ отстрани направеното несъответствие и в какъв срок следва да се направи?

Относно правилното и точно документиране на доставките съгласно чл.126, ал.3, т. 2 от ЗДДС за направени грешки, установени след изтичане на срока за подаване на съответната справка декларация по ДДС следва да се уведоми писмено териториалната дирекция на НАП. Според цитираната разпоредба компетентния орган по приходите е длъжен да предприеме действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период - при неправилно отразени в отчетните регистри документи.
От гореизложеното става ясно, че законодателят е имал предвид случаите на грешки, които водят до промяна на ДДС резултата за съответния  месец. В конкретния случай обаче се разбира, че направеният пропуск не променя числата и сумите по вече подадената справка-декларация. За съжаление неправилно въведения контрагент може да доведе до проблеми с признаването на данъчния кредит по сделката при насрещна проверка или ревизия. Поради това е добре писмено да се уведоми съответната ТД на НАП за несъответствието и то да се отстрани, като се коригират данните на контрагента.
Въпреки, че въпросната грешка не предполага органите на приходната администрация да възложат проверка или данъчна ревизия на данъчно задълженото лице, няма гаранция това да не се случи. Именно поради този минимален риск фирмата сама трябва да прецени дали да уведоми писмено данъчните органи или да пропусне да „открие” грешката си, тъй като няма срок за откриване на грешки, а съответната ТД на НАП се уведомява само за откритите.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679