Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

ДДС при продажба на имот от физическо лице

Физическо лице ще извърши продажба на апартамент за 40 хил. евро на юридическо лице в България. Ще трябва ли да се регистрира по ДДС след като сделката е за повече от допустимия праг от 50 000 лева?
Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗДДС, данъчно задължено по смисъла на ЗДДС лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него (например доход от наем).
В конкретния случай става въпрос най-вероятно за инцидентна продажба на имущество, собственост на физическото лице, която не може да се третира като редовна дейност или дейност по занятие, затова и сумата от такава инцидентна продажба не следва да формира облагаем оборот за нуждите на задължителната регистрация по чл. 96 от ЗДДС – тъй като самото лице не попада в обхвата на ЗДДС.
В заключение можем да обобщим, че не е необходима регистрация по ДДС на посоченото физическо лице, независимо от обстоятелството дали купувача е физическо или юридическо лице.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679