Фирма е регистрирана по ЗДДС в България, но има и ДДС номер издаден в друга европейска страна Б. В тази друга европейска страна получава стоки от трети страни, за които заплаща мито и ползва митнически режим код 42, тоест не плаща ДДС, тъй като стоките се транспортират директно за трета европейска страна В.
Транспортът е за сметка на българската фирма. Тя е собственик на стоките и се разплаща с третите страни, както и получава парите от крайния клиент от европейския съюз. При придобиването на стоките ползва ДДС номера в страната Б, където освобождава стоката на тяхното пристанище и пред техните митнически власти.
Покупката ВОП ли е и, ако не е, какъв режим е? Кои клетки на дневник покупки трябва да се попълнят? Интрастат трябва ли да се подава, при положение че стоката не минава националните ни граници? Последващата доставка до крайния клиент страна В ВОД ли е и, ако не е, какъв режим е? Кои клетки на дневник продажби трябва да се попълнят и попълва ли се VIES? Интрастат трябва ли да се подава за продажбите?
Отговор на въпроса дава експерт Елена Илиева:
"В конкретния случай и двете доставки – придобиването и продажбата на стоката, са с място на изпълнение извън територията на България и съответно не попадат в териториалния обхват на ЗДДС.
Вносът на стоки от трети страни е с място на изпълнение на територията на страната само когато митническото оформяне се извършва от българско..."
Пълният отговор можете да прочетете в CD ДДС Помощник на всеки счетоводител.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
1 Коментари