Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

ГФО на две търговски дружества след придобиване

Търговско дружество изкупува 100 % от капитала на друго ТД. И двете фирми са регистрирани по ДДС.
Двете предприятия продължават да са вписани като действащи в Търговския регистър на Агенцията по вписванията. Възниква въпросът и двете ли следва да подават ДДС и ГФО или само ТД собственик? Какъв в начинът двете ТД да се слеят?
 
След като и двете дружества остават вписани в Търговския регистър това означава, че и двете ще продължат да развиват дейността си. Като част от административните си задължения всяка фирма следва да подава съответните данъчни декларации, ако има ДДС регисрация вкл. и по ЗДДС.
 
В тази ситуация всяко за всяко ТД остава и задължението да представя за публикуване ГФО в Търговския регистър, като на придобиващото дружество може да се наложи да изготвя и представя за публикуване и консолидиран ГФО.
 
Най-подходящ при подобна ситуация вариант за сливане е преобразуване на двете дружества чрез вливане. Нормативно разпоредбите за преобразуване на търговски дружества се съдържат в гл. 16 от Търговския закон. Съгласно чл. 262, ал. 1 от ТЗ при вливане цялото имущество на едно или повече търговски дружества (преобразуващи се дружества) преминава към едно съществуващо дружество (приемащо дружество), което става техен правоприемник. Преобразуващите се дружества се прекратяват без ликвидация.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Специалисти с над 30 г. опит, гаранция за най-качественото счетоводно обслужване! СК Земела
Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД