Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Самоосигуряващ се съдружник полага труд в Дружеството

На съдружник, който се осигурява като самоосигуряващо се лице, се налага да извърши през месец февруари 2012 г. консултантски услуги в ООД-то в размер на 2000.00 лева. Избраният месечен осигурителен доход на лицето е 420.00 лева. Върху какъв осигурителен доход ще трябва да плати осигуровки самоосигуряващото се лице за съответния месец и как ще се декларират?
От информацията, която се съдържа във въпроса става ясно, че съдружника е самоосигуряващо се лице и поради това Дружеството не следва да подава Декларация образец №1 за неговите осигуровки. Декларацията се подава от името на съдружника, т.е. по неговото ЕГН, а не по ЕИК-а на фирмата.
След направените промени във формата на сметките за изплатени суми от началото на 2011 г. за самоосигуряващите лица, които декларират това обстоятелство пред възложителите по гражданските договори (какъвто трябва да е налице за извършената консултантска услуга) не се издават такива сметки, а само разходни ордери. Осигуровките по тези доходи са изцяло за сметка на самоосигуряващото се лице.
За месец февруари 2012 съдружникът ще плати осигуровки върху избрания от него месечен осигурителен доход от 420.00 лева, но има задължение да декларира придобитите доходи от извънтрудови правоотношения (граждански договори) в годишната си данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, която се подава до 30 април на 2013 г. т.е., следваща годината на придобиване на дохода. При годишното изравняване на дохода си при попълване на приложенията към ГДД в справките за социално и здравно осигуряване ще включи този доход от 2000.00  лева и ще направи преизчисляване.
Трябва да се има предвид, че доходите от възнаграждения по извънтрудови правоотношения се облагат с авансов данък по реда на чл. 43 от ЗДДФЛ. В ал. 1 от същия член е предвидено, че лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход. Съгласно чл. 67 ал. 1 когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка, данъкът по членове 43, 44 и 46 се внася от лицето, придобило дохода, до 15-то число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. Следователно авансовия данък трябва да се внесе до 15-о число на месец април за доходите, реализирани съответно през първото тримесечие. Размерът на дължимия данък се определя, като разликата по ал. 1 се умножи по данъчна ставка 10 на сто (чл. 43, ал. 3 от ЗДДФЛ).

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679