Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Коригиране на редовно излизане на каса на червено

Случва ли се редовно касата във фирмата Ви да излиза на червено? В някои дружества това е често срещан проблем. Въпросът е по какъв начин да нанесем счетоводните корекции така, че те да излязат изрядни за фирмата?

Веднага на помощ идва най-новата книга на счетоводители на фирми у нас – „Книга на счетоводителя – разяснени ситуации от практиката“. Екип от експерти – Христо Досев, Ели Марова, Елена Илиева и други, отговарят на реални въпроси, възникнали в практиката на счетоводителя. Въпросите и отговорите, които ще срещнете в книгата, са напълно актуални, от последното тримесечие на 2021 г.! Бъдете сред първите притежатели на книгата, като направите предварителна заявка за нея ето тук.
 
Ето и решението на един от казусите в книгата:

Въпрос: В дадена фирма редовно касата излиза на червено с около 40 хил. лева. По какъв начин, освен чрез завишаване на капитала или чрез дарение, може да се коригира това и какви са спецификите при дарение в този случай?

Отговор на въпроса даде експерт Елена Илиева:

Съгласно чл. 134 от ТЗ по решение на Общото събрание за покриване на загуби и при временна необходимост от парични средства съдружниците на дружество с ограничена отговорност могат да бъдат задължени да направят допълнителни парични вноски за определен срок. Допълнителните вноски са съразмерни на дяловете в капитала, ако не е предвидено друго. Съдружник, който не е гласувал за решението, има право да прекрати участието си в дружеството съгласно чл. 125, ал. 2 и 3. Това право може да бъде упражнено в срок един месец от събранието - за съдружниците, които са присъствали или са били редовно поканени, или от уведомлението - за всички останали съдружници.

Допълнителните вноски не се отразяват в капитала на дружеството. За тях може да се уговори дружеството да плаща лихви. Допълнителните парични вноски по чл. 134 от ТЗ са едно добро средство за подпомагане на дружеството от съдружниците или едноличния собственик на капитала при временен недостиг на парични средства. За данъчни цели вноските по чл. 134 от ТЗ имат особен статут, не се приравняват на заем и при тях не се търси пазарна лихва и отклонение от данъчно облагане. Следва да се има предвид обаче, че средствата, които съдружниците или едноличният собственик предоставят на дружеството под формата на допълнителни парични вноски, е силно препоръчително да имат легален произход, т.е. върху тях да са платени данъци. Ако средствата или част от тях са получени като заем между физически лица, то следва да са спазени разпоредбите на чл. 50, ал. 1, т. 5 от ЗДДФЛ за деклариране на предоставени/получени заеми.

Изискването за легален произход на средствата важи с пълна сила и за другите два начина за покриване на червена каса, които са посочени във въпроса – увеличаване на капитала и дарение. Дарението би било подходящ вариант, ако дружеството няма намерение или възможност да върне сумите на съдружниците. За счетоводни цели дарението се признава като приход в дружеството, който е данъчно признат, т.е. върху сумата е възможно да се дължи корпоративен данък. Освен това, за дарението се дължи и данък по чл. 44 от ЗМДТ.
 
Теорията ни подготвя за проблемите. Но практиката е това, което ни учи как да ги разрешаваме! Бъдете подготвени за различните ситуации в счетоводството! Открийте ги. Вижте техните конкретни и правилни решения. Ето тук, в най-новото и актуално издание за счетоводители – „Книга на счетоводителя – разяснени ситуации от практиката“. 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679