Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Доходи на художник

С какъв код следва да се посочат доходи на художник от продажба на собствени авторски картини? Лицето е регистрирано като упражняващо свободна професия.
Доходите от продажба на картини с код 304 - авторски възнаграждения или код 306 - доходи от свободна професия ли се посочват в пиложение 3 на декл.по чл.50 ЗЗДФЛ?
Добавена в   ЗДДФЛ

3 отговори


на 19 Ян. 2017
Здравейте,
Код 306 - Свободна професия:
Когато за картините, които художникът рисува, няма сключени предварителни договори, с които да му е възложено тяхното създаване. Тогава той попада в категорията на лицата, извършващи дейност на свой риск и за своя сметка и упражнява свободна професия.
Според определението за лица, упражняващи свободна професия, дадено в чл. 1, ал. 5 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ), това са лицата, които упражняват дейност:
т. 3. като извършват професионална дейност на свой риск и за своя сметка - дейци на науката, културата, образованието, архитекти, икономисти, инженери, журналисти и други физически лица, упражняващи свободна професия, регистрирани с ЕИК по регистър БУЛСТАТ, извън тези по т. 1 и 2.
Код 304- Авторско възнаграждение:
Авторски възнаграждения се изплащат в случаите, когато налице има сключени договори по Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП) между художника и други физически или юридически лица, в които са уредени взаимоотношенията им във връзка с разрешаване на ползване на произведенията /в случая- картините/, които са обект на авторско право, срещу възнаграждение.
Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗАПСП обект на авторското право е всяко произведение на изкуството, литературата и науката, което е резултат от творческата дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма. ЗАПСП изброява изрично признатите обекти на авторско право. Тогава, по отношение на данъчното облагане - ако произведението представлява обект на авторско право по смисъла на ЗАПС, облагаемият доход за данъчни цели би трябвало да се отнесе към код 304 на годишната декларация.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 19 Ян. 2017
Здравейте, Г-жо Цветанова, пропуснах да отбележа, че картините на художника са предоставени на галерии с които лицето има сключен договор да ги продава и за получените доходи има фактура от галериите. В такъв случай доходи от авторски възнаграждения ли са - код. 304 в дан. декларация?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 19 Ян. 2017
Да, авторски възнаграждения с код 304- авторски произведение, изразени под каквато и да е обективна форма срещу заплащане според ЗАПС.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679