Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Наем на физическо лице

Здравейте!
ЮЛ има сключен договор за наем на недвижим имот с лице, което живее и работи в Германия. Това лице има лична карта и постоянен адрес в България. Не знам дали има двойно гражданство. Следва ли, че е местно лице и при изплащането на наема, процедурата е стандартната - 10 % НПР, удържане и внасяне на данъка на всяко тримесечие, ГДД по чл. 50?
Добавена в   ЗДДФЛ Доходи от наем

2 отговори


на 27 Ян. 2014
Гражданството на наемодателя не е от значение за начина на облагане на дохода му. Щом лицето живее и работи в Германия най-вероятно може да се приеме, че центърът на жизнените му интереси по смисъла на чл. 4 ал. 4 от ЗДДФЛ не е в България и, независимо от гражданството, той няма да се счита за местно лице за данъчни цели в България съгласно на чл. 4 ал. 1 т. 4 от ЗДДФЛ.

В този случай доходът от наемната услуга, когато не е реализирана чрез определена база в страната по смисъла на §1 т. 7 от ДР на ДОПК, е облагаем с окончателен данък по чл. 37 ал. 1 т. 4 от ЗДДФЛ, освен ако за дохода не са приложими други разпоредби предвидени в СИДДО с Германия.

Окончателният данък се определя върху брутната сума на изплатения доход (чл. 37 ал. 2). Данъкът е дължим до края на месеца, следващ тримесечието на начисляване на дохода, включително и за четвърто тримесечие. Декларира се в срока за внасянето му по реда на чл. 55 от ЗДДФЛ.

Ако наемодателят е местно лице за данъчни цели в Германия и му е удържан окончателен данък по чл. 37 от ЗДДФЛ, има право да избере да преизчисли окончателния данък по реда на чл. 37а от ЗДДФЛ. Изборът за преизчисляване се упражнява с подаване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 27 Ян. 2014
Благодаря Ви!
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Специалисти с над 30 г. опит, гаранция за най-качественото счетоводно обслужване! СК Земела
Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД
Счетоводител; Специалист по трудови правоотношения Miglena Trifonova