Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Облагане на субсидия за ЗП

ФЛ,регистрирано като ЗП е получило субсидии по мярка М211-НР1 и М212-НР2.Преведената субсидия е на база декларирани плащи и не е обвързана с получаване на определен добив.Въпросът е тази субсидия по кой чл.от ЗДДФЛ се облага-т.е признават ли се НПР?ФЛ не е ЕТ и не е регистрирано по ЗДДС.Миналата година за същата субсидия е подадена ГДД с приложение 3 и попълнена табл.2-т.е НПР-40%.
Аз се колебая ,дали е било правилно или трябва да се обложи бруто субсидията?
Добавена в   ЗДДФЛ

1 отговор


на 10 Март. 2014
На основание на чл.29, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход на физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, регистрирани са като земеделски производители или тютюнопроизводители, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на производството на декоративна растителност, се определя, като придобитите през годината доходи, в т.ч. и субсидии, свързани с тях, се намали с разходи в размер 60 %.
В т. 2 от същия член с 40% НПР попадат доходи от дейността на физическите лица за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство.
Ако субсидията е използвана за тази дейност, тя влиза в дохода от въпросната дейност и за нея също се прилага отстъпката. Ако дейността на регистрирания ЗП е производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на производството на декоративна растителност би следвало да попълните таблица 1 на приложение 3.

Получената субсидия би се обложила на база брутна сума ако физическото лице не влага или не използва получената субсидия за извършване на стопанска дейност. Тогава ще попадне в раздел VІ на ЗДДФЛ „Доходи от други източници”
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679