Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

ЗДДФЛ

Физическо лице отдава ход наем жилищен имот на друго физическо лице. В същото време наемодателят има фирма като ЕТ, регистрирана по ЗДДС.
Въпросът ми е: Наемодателят трябва ли да издава фактури от фирмата, макар и без ддс, на физическото лице наемател, да плаща ли авансов данък по доддена декларация по чл.55 или да декларира приходи от наем в Приложене 4 от ГДД?
Добавена в   ЗДДФЛ

1 отговор


на 22 Ян. 2014
Регистрацията по ЗДДС на физическите лица обхваща всички техни дейности, независимо за коя от тях е извършена регистрацията. Отдаването под наем на недвижим имот е облагаема доставка и щом наемодателят е регистриран по ДДС следва да начисли данък, независимо дали имотът е включен в имуществото на предприятието на ЕТ или не. Когато се отдава под наем сграда или част от нея за жилище на физическо лице, което не е търговец доставчикът може да избере доставката да бъде освободена – чл. 45 ал. 4 от ЗДДС.

Издаването на фактура за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице не е задължително. За тези доставки се издава отчет за извършените продажби по чл. 119 от закона.

За облагането по ЗДДФЛ е от значение дали имотът е в имуществото на предприятието на ЕТ. Ако е включен, доходът от наем се облага като част от дейността на ЕТ в приложение 2. Ако не е включен, доходът от наем се декларира отделно от доходите като ЕТ в приложение 4 и за него се дължи авансов данък по чл. 44 от ЗДДФЛ от получателя на дохода, който следва да бъде деклариран по реда на чл. 55 от ЗДДФЛ.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Специалисти с над 30 г. опит, гаранция за най-качественото счетоводно обслужване! СК Земела
Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД