Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Авансови вноски по ЗКПО

Фирма в ГДД за 2016г. на ред 1,1 посочва 140хил.лв., има надвнесен ав.данък за 2016г.-ред17, съответно и на ред 18,2 който не е посочен на р.19 за възтановяване.

Ако желае да внася ав.данък през 2017г. следва да попълни ред 20,4 или може и ред 20,2
т.е размера на нетните приходи/ до 300хил.лв./ задължава ли ни да посочим ред 20,4- тримесечни ав.вноски па чл.83 ал.3 ЗКПО?

Може ли да избере ред.20,5 / при нетни приходи 140хил.лв./ и ако желае през годината да внася ав.данък и какво трябва да направи във връзка с чл.88 ЗКПО в 2017г./срок/?

2 отговори


на 12 Февр. 2017
Здравейте,
Съгласно чл. 83 от ЗКПО, тримесечни авансови вноски могат да правят и лицата, които са освободени от авансови вноски, като в този случай те следва да прилагат съответните разпоредби за определяне, внасяне и деклариране, но по отношение на тези лица не се прилага санкционната лихва по чл. 89 от ЗКПО.
Авансови вноски по ЗКПО:
Чл. 83. (1) (Предишен текст на чл. 83 - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Данъчно задължените лица правят месечни или тримесечни авансови вноски за корпоративния данък, на базата на прогнозна данъчна печалба за текущата година.
(2) (Нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Авансови вноски не правят:
1. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) данъчно задължените лица, чиито нетни приходи от продажби за предходната година не превишават 300 000 лв.;
2. новоучредените данъчно задължени лица за годината на учредяването им, с изключение на новоучредените в резултат на преобразуване по Търговския закон.
(3) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Лицата по ал. 2 могат да правят тримесечни авансови вноски по реда на тази глава, като в този случай не се прилага чл. 89.

Съгласно ЗКПО, с този резултат Вие нямате задължение да правите авансови вноски през настоящия данъчен период и в такъв случай ще трябва да отбележите ред 20.5.

Ако сте избрали да правите авансови вноски и през настоящия данъчен период, независимо, че сте освободени, то трябва да отбележите ред 20.4. Чл. 85 пояснява, кои лица са задължени да правят тримесечни авансови вноски.

Относно срока на декларацията по чл. 88:
Когато с декларацията се декларират промени на авансовите вноски, няма срок за нейното подаване, но промените на авансовите вноски се ползват едва след подаването.

Чл. 88. (1) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Данъчно задължените лица могат да подават декларация по образец за намаляване или увеличаване на авансовите вноски, когато смятат, че те ще се отличават от дължимия годишен корпоративен данък.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Намалението, съответно увеличението на авансовите вноски се ползва след подаването на декларацията.

Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 12 Февр. 2017
Благодаря Ви!
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679