Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Преотстъпен корпоративен данък

Здравейте, експерти! Отново се обръщам към Вас със следното питане: За финансовата 2012 г. фирмата ни, занимаваща се със зърнопроизводство, преотстъпи корпоративен данък по реда на чл. 189б - 60%. През 2013 закупихме нови активи, но останаха към 1000 лв. от преотстъпения данък печалба, които не са усвоени. Съгласно кое приложение да си ги внесем и по отношение на 2013 можем ли да направим ново преотстъпване? Благодаря за съдействието!
Добавена в   ЗКПО

3 отговори


на 19 Февр. 2014
Едно от условията за преостъпване на корпоративния данък по чл.189б е преотстъпеният данък да не превишава 50 на сто от стойността на новите сгради или новата земеделска техника /чл.189б ал.2 т.4/. Това означава, че ако сте претендирали преотстъпване от 60 на сто от дължимия корпоративния данък и той е в размер на примерно 2 единици, то активите, които е трябвало да закупите трябва да са за не по-малко от 4 единици.

Съгласно чл. 173. ал.1 когато не са изпълнени изискванията за последващо използване (разходване) на преотстъпен корпоративен данък, последният се дължи по общия ред на закона за годината, за която е възникнал.

Валидността на преотстъпването на данък за съответната година подлежи на данъчен контрол по смисъла на чл. 110 от ДОПК чрез ревизии и проверки, извършвани от органите по приходите. Предвид това, ако не сте изпълнили условията, поставени в ЗКПО Вие дължите връщане на целия размер преотстъпен данък на основание чл. 173, ал. 1 от корпоративния закон заедно с дължимите лихви. В ГДД няма предвиден ред да декларирате неизпълнение на преотстъпването на данъка от предходна година.

За 2013г важи ново преотстъпване, ако отговаряте на условията в чл.189б, ал.2 от ЗКПО, както и общите изисквания на закона в чл.167.

Гласувайте отговор 1 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 20 Февр. 2014
А все пак подава ли се друга декларация, с която да го декларирам или просто си пиша платежното и си го връщам?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 22 Февр. 2014
За съжаление дори да внесете данъка, той няма да се обвърже със задължение докато НАП не направи ревизия и не констатира дължимостта му. Ако го внесете сега, сумата ще остане по данъчната Ви сметка и с него ще се погасяват текущи задължения.
Гласувайте отговор 1 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД