Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Разходи за минали години

Как се осчетоводява фактура за разход, извършен през 2015г., при положение, че 2015г. вече е приключена и подадена в НАП и НСИ? Датата на фактурата е декемврийска. Разходът признава ли се за данъчни цели за 2016г. или с него се преобразува резултата в ГДД за 2016г.?
Добавена в   ЗКПО

4 отговори


на 05 Апр. 2016
Здравейте,разходът по фактурата следва да намери отражение като текущ разход през 2016 година, т.е да се отрази като разход по икономически елементи през 2016 година, след което да се отрази като разход по функционално предназначение, т.е по сметките от група 61 Разходи за дейността. Този разход няма да бъде признат за данъчни цели и сне го следва да се увеличи счетоводния финансов резултат в данъчната декларация, тъй като разходът е от предходната година.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 2 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 14 Апр. 2016
Господине, отговорът ви е напълно погрешен. Не заблуждавайте колегата.
Пропуснато отчитане на разход е счетоводна грешка. Грешки се поправят в съответствие със стандарт 8 (независимо дали национален или международен). За грешката трябва да се уведоми НАП, които променят служебно данъчния резултат.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 1 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 22 Апр. 2016
Уважаема колежке, можем да приемем, че пропуска, свързан с неосчетоводяването на разход по фактурата от месец декември 2015 г., се дължи на счетоводна грешка. Стандарт 8 (национален или международен) регламентира, представянето и оповестяването, но не и отчитането само на значимите (съществени, фундаментални) грешки, които са от такова значение, че финансовият отчет за един или повече предходни периоди вече не може да се счита за достоверен към датата на неговото публикуване. (Прочетете определението в НСС 8) Едва ли разходът по фактурата е от такова съществено значение за предприятието, че да представлява съществена грешка, за да се приложат разпоредбите на НСС 8 или МСС 8. Ако разходът беше толкова съшествен, предполагам ,че това щеше да бъде посочено във въпроса. Следователно тук става въпрос за корекция на обикновена грешка, свързана вероятно с технически пропуск при текущото счетоводно отчитане. Естествено, че фактурата следдва да бъде осчетовдена текущо през 2016 година.
До тук със счетоводното третиране на грешката.
Що се отнася до данъчните аспекти на тази грешка, по смисъла на чл. 75, ал. 7 от ЗКПО Всички счетоводни приходи и разходи, отчетени през текущата година във връзка с открита счетоводна грешка от минали години, не се признават за данъчни цели, откъдето следва, че счетоводният финансов резултат за 2016 година, следва да се увеличи с размера на този разход от 2015 година, както съм посочил в моя отговор на въпроса на колегата, Никъде в глава 11 на ЗКПО, третираща данъчното третиране на счетоводните грешки не се регламентира, че в случаите на грешка търговеца следва да уведомява НАП и оттам НАП служебно да коригира данъчния финансов резултат
Гласувайте отговор 1 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 25 Февр. 2020
Това означава ли че ф-ра осчетоводена през 2017г. по с/ка 602, която не е приключена в края на годината, разходът не е отнесен по функционално предназначение в 2017, както и в 2018г. може да се осчетоводи, т.е. разхода да се отнесе по предназначение през 2019 и да се увеличи финансовия резултат.
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД
Специалисти с над 30 г. опит, гаранция за най-качественото счетоводно обслужване! СК Земела