Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

ЗКПО

Здравейте,
Какви са счетоводните записвания за изразходвано гориво на лек автомобил ,собственост на фирмата ,нерегигистрирана по ДДС?
GP е Управител,относно лично ползване на автомобила.1700 л на стойност 3300 лв.
601/302 -1650 лв
609 /501 -1650 лв- плащането от 501 ска ли трябва?
609/459 -165 лв
Преобразува ли се фин.резултат?
Предварително благодаря!

2 отговори


на 25 Февр. 2017
Здравейте,
Бихте ли пояснили за кое плащане става дума?
Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
на 25 Февр. 2017
Здравейте,

Разбрах за какво плащане става дума.

Счетоводните записвания са такива, каквито сте ги посочили.

Относно преобразуването:

По смисъла на ЗКПО на преобразуване подлежи сумата на разхода , когато предприятието е определило трайна пропорция за разпределение на употребата за лични и служебни нужди, тази пропорция може да се приложи и при преобразуване на счетоводния разход за данъчни цели. В увеличение на счетоводния финансов резултат ще се посочи частта от разхода, съответна на използването за лични нужди- чл.26, т.1 от ЗКПО.

Посочените режими за данъчно третиране на разходите за леки автомобили по ЗКПО се прилагат за разходите на юридическите лица и ЕТ, които формират данъчен финансов резултат. За юридическите лица, които се облагат с алтернативни данъци или са освободени от облагане с корпоративен данък, както и за ЕТ, които подлежат на облагане с патентен данък, ползването на леки автомобили за дейността на предприятието не е свързано с допълнително облагане.

Изключение правят само разходите им за автомобили, които са използвани за транспорт на работници, служители или лица, назначени по договори за управление и контрол от местоживеенето им до месторабота и обратно. Това са разходи по чл.204, т.2 от ЗКПО за заплащане на данък върху които като данъчно задължени лица са посочени “всички работодатели или възложители по договори за управление и контрол” (чл.207, ал.2 от закона).

Гласувайте отговор 0 Оценявам този отговор 0 Не съм доволен от този отговор
Отговори
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679