Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Данък върху разходите и право на ДК за осигуряване на вода и кафе за служители

Фирма закупува за административния персонал и работниците галони с вода, PVC чаши, мокри кърпи и кафе. Трябва ли да се начисляван данък върху разходите и има ли фирмата право на данъчен кредит по тези покупки?
На основание чл. 70, ал. 3, т. 6 от З ДДС за храната и/или добавките към нея, които се предоставят по реда на чл. 285 от КТ, не е предвидено ограничение на правото на приспадане на ДДС . За да е налице право на приспадане на данъчен кредит за храната и/или добавките към нея, е необходимо същата да е предоставена по реда на чл. 285 от Кодекса на труда (КТ), и случая да попада в хипотезите за специфичен характер на дейността и специфична организация на труда по смисъла на Наредба № 11 от 21 декември 2005 г.
 
Съгласно чл. 11 от ЗКПО разходите, определени като задължителни с нормативен акт, се признават за данъчни цели и не се облагат с данък върху разходите, освен когато в този закон е предвидено друго. 
 
Следва да имате предвид, че в закона е предвидено определение на социалните разходи, предоставени в натура, в §1 т. 34. "Социални разходи, предоставени в натура" са отчетените като разходи социални придобивки по чл. 294 от Кодекса на труда и предоставени по реда и начина, определени от чл. 293 от Кодекса на труда или от ръководството на предприятието. Социалните придобивки трябва да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол. Не е налице предоставяне на социални разходи в натура, когато между работодателя или възложителя и лицата по изречение второ са налице парични взаимоотношения под каквато и да е форма по отношение на получените социални придобивки.
 
Ако разходите за храна и напитки не са предоставени във връзка с нормите  на КТ и не попадате в хипотезите за специфичен характер на дейността и специфична организация на труда по смисъла на Наредба № 11, тогава няма да имате право на данъчен кредит по З ДДС и ще дължите данък върху разходите по ЗКПО.
 
Казусът и неговия отговор са взети от печатното издание "Книга за счетоводителя - зелена светлина на правилното процедиране", актуализирано за 2018! Вижте повече тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :