Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Апортна вноска на дружествени дялове

Физическо лице прави апорт на дялове от едно дружество в друго и има положителна разлика между пазарната цена на дяловете и цената им на придобиване. Дължи ли данък за тази разлика?
На основание чл. 13, ал. 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ не се определя данък към датата на придобиване на акции и дялове, които са получени срещу направени непарични вноски в търговски дружества. Наличието на разлика между цената, за която е придобито имуществото, предмет на апорта, и размера на дяловете от капитала, съответстващи на направената непарична вноска, не подлежи на облагане към момента на придобиването им.
Разпоредбата на ал. 4 на чл. 13 от ЗДДФЛ е: не се определя данък към датата на придобиване на акциите и дяловете, получени срещу направени непарични вноски в търговски дружества.
Данък ще се определя и дължи при евентуална следваща продажба или замяна на придобитите по този начин дялове и акции, или на част от тях. Тогава физическото лице би формирало облагаем доход по реда на чл. 33, ал. 3 и 4 от ЗДДФЛ. На това основание облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове и други финансови активи е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679