Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Данък върху дивидент изплатен на местни физически лица

Каква е данъчната основа и сроковете за внасяне на данъка, удържан при източника за доходите от дивиденти, изплатени на местни физически лица?
Съгласно разпоредбите на чл. 137, ал. 1 от Търговския закон, общото събрание на дружеството има правомощия да взема решения за разпределянето на печалбата и за нейното изплащане.
Взетото решение за изплащане на дивидент на съдружниците е от значение за приложението на нормите на данъчните закони /Закона за данък върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ//, относимо към срока да внасяне на данъка и задължения за предоставяне на информация .
Съгласно разпоредбата на чл. 197 от ЗКПО с окончателен данък се облагат доходи от дивиденти и ликвидационни дялове в полза на местни физически лица от източник в България. Данъка се определя върху брутната сума, определена с решението за разпределяне на дивидент.
Редът за внасяне на данъка е установен с текста на чл. 202 от ЗКПО. Срокът за внасяне на данъка е дo края на месеца, следващ месеца на начисляване на дохода.
Предприятията платци на доходи, изготвят справка по образец за изплатените доходи на физически лица през данъчната година /чл. 73 от ЗДДФЛ/.
Справката се предоставя в срок до 30 април на следващата година на Териториалната дирекция на НАП по място на регистрация на платеца на дохода /чл. 73 от ЗДДФЛ/.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД