Съгласно чл. 248 от ЗКПО приходите на бюджетните предприятия от сделки по чл. 1 от Търговския закон, както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество, се облагат с данък върху приходите по реда на гл. 33 от същия закон.
Кой плаща този данък?
Бюджетните предприятия, определени с § 1, т. 1 от ДР на Закона за счетоводството, които реализират приходи от сделки по чл. 1 от Търговския закон, както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество.
Срокове за деклариране и плащане
- От 1 март до 30 юни на следващата календарната година – подаване на декларация;
- До 30 юни – внасяне на данъка за предходната година.
Деклариране на данъка върху приходите
Декларация се подава по електронен път (чрез интернет с електронен подпис).
Данъчната ставка е в размер на 2 на сто за общините и 3 на сто за останалите бюджетни предприятия.
Закони
Данъкът се регламентира от Закона за корпоративното подоходно облагане
На основание чл. 252, ал. 2 от ЗКПО с годишната данъчна декларация се подава и годишен отчет за дейността. Съгласно § 1, т. 56 от ДР на ЗКПО годишен отчет за дейността е този по чл. 20, ал. 4 от Закона за статистиката.
Специлизирано ръководство за счетоводители от бюджетните предприятия:
"Счетоводни аспекти на разчетите в бюджетните организации - вземания и задължения" - автор доц. д-р Диана Ималова
Повече за книгата вижте тук >> |
||
Санкции
Съгласно чл. 261 ал. 1 от ЗКПО данъчно задължено лице, което не подаде декларация по този закон, не я подаде в срок, не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства, водещи до определяне на дължимия данък в по-малък размер или до неоснователно намаляване, преотстъпване или освобождаване от данък, се наказва с имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв. При повторно (§ 1, т. 44 от ДР) нарушение по ал. 1 имуществената санкция е в размер от 1000 до 6000 лв. (чл. 261, ал. 2 от ЗКПО).
Данъчно задължено лице, което не изпълни задълженията си по чл. 252, ал. 2 (за подаване на годишен отчет за дейността), се наказва с имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение - в размер от 1500 до 5000 лв. (чл. 276 от ЗКПО).
Актовете за установяване на нарушенията се съставят от органите на НАП, а наказателните постановления се издават от изпълнителния директор на НАП или от упълномощено от него длъжностно лице (чл. 278, ал. 1 от ЗКПО). Съгласно чл. 278, ал. 2 от ЗКПО установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Данъкът може да се плати:
- по банков път;
- чрез инсталираните физически ПОС терминали на работните места в салоните за обслужване на НАП;
- чрез интернет;
- с пощенски запис за данъчно плащане, като следва да се посочат адресът и наименованието на съответната ТД (офис) на НАП, пощенският код, както и дължимата сума.
източник: nra.bg
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари