Българска фирма продава стоки, които доставя от италианско дружество, онлайн. Фирмата в България няма да поддържа наличност на стоките, а след получена поръчка и заплащане по банков път от клиент - физическо или юридическо лице, ще изпраща заявка до италианската фирма - притежател на стоката. Веднъж седмично ще превежда получените от клиентите заплатени суми. Процентът комисионна е 30 %. Доставката до клиента се поема от италианската фирма.
1. Трябва ли да се издава фактура за постъпилата сума от клиента за поръчката или трябва да са разчетни средства?
2. Трябва ли българската фирма да има регистрация по ЗДДС за тази дейност или се регистрира след достигане на оборот от 50 хил. лева? Ако се регистрира след достигане на оборота, кои суми се взимат в определянето на облагаемия оборот, комисионната от 30% или сумата, получена от клиента?
Италианската фирма е регистрирана по ДДС.
3. Италианската фирма трябва ли да издава фактура на българската фирма и за стойността на поръчката от клиента ли трябва да е?
4. Българската фирма издава фактура за комисионна към италианската - ако е регистрирана по ДДС с какъв процент ДДС следва да е фактурата?
Отговор:
Дейността на българската фирма е свързана с посредничесто между италианската фирма и нейните клиенти в България. В този случай доставките на стоки извършва италианската фирма и тя следва да фактурира на своите клиенти.
За българската фирма като посредник на италианската не възниква задължение да фактурира доставката на стоки, а само услугата посредничество /т.е. комисионната/. Постъпилите суми от клиентите трябва да се отразят в разчетна сметка.
Комисионната услуга ще се определи с място на доставка извън страната, съгласно чл 21 ал 2 от ЗДДС.
Относно регистрацията по общия ред на ЗДДС, доставките с място на изпълнение извън страната няма да участват в облагаемия оборот по чл. 96 от закона, но когато се извършва услуга с място на изпълнение в друга държава членка, определено по чл 21 ал 2 от ЗДДС, съгласно чл. 97а, ал. 2 и ал. 4 следва фирмата да се регистрира по този член не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем.
След като се регистрира по ЗДДС, следва да отразят фактурата за комисионната в дневника за продажби и VIES декларацията. Фактурата ще бъде без начислен данък, тъй като мястото на доставка ще е извън страната. За целта трябва българската фирмата трябва да притежава валиден VAT номер на италианската такава.
източник: portalschetovodstvo.bg
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари