Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Право на НАП да изисква информация, която е служебна тайна

Има ли право НАП да изисква информация /писменни обяснения/, която е служебна тайна?
На основание чл. 58 ал. 2 от ДОПК, лицата могат да откажат писмени обяснения относно факти и обстоятелства, които по закон са длъжни да пазят като професионална тайна.
Легалното определение за „професионална тайна” се съдържа в §18 от Допълнителни разпоредби  на Закона за защита на потребителите - "професионална тайна" е всяка информация, която контролните органи придобиват за целите на контрола за безопасност или във връзка с него и чието разгласяване може да застраши търговския интерес или престижа на производителя, дистрибутора, доставчика на услуги или на трето лице. Професионалната тайна не представлява служебна тайна по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

1 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Ra3bira4ka 09 Септ. 2012
Много любопитно... Как се решихте да намесите данъчните със Закона за защита на потребителите?
Но дори и да приемем, хипотетично, че има някаква логика в това, погледнахте ли точно същият закон - чл.101 ал.5 и ал.6? ;-)))))
Иначе хубав опит, ама не помага :-)
Като ще отказвате даването на информация, по-добре се позовавайте на чл.58 ал.1 ДОПК. Ал.2 се отнася за много специфичен кръг хора - адвокати (ЗАдв. чл.45), лекарите - (чл.51 - чл.55 Кодекс за професионална етика, приет на основание чл. 9, т. 2 от Закона за съсловните организации на лекарите и стоматолозите) и евентуално ако има някои други такива закончета, но това не касае счетоводителите в частност :-)
Но иначе похвално! Определено трябва фантазия да се обвърже със Закона за защита на потребителите ;-)
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Специалисти с над 30 г. опит, гаранция за най-качественото счетоводно обслужване! СК Земела
Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД