Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Задължение за изплащане на дивиденти след годишно приключване и подаване на ГДД

Попълнихте ли ГДД? Имате известни колебания относно това как да го направите правилно и без грешка?

Научете всичко за Вашите данъчни декларации във видео-обучение от експерт Красимира Гергева + възможност за получаване на писмени отговори на Вашите въпроси по темата.



 
Вземете видеото от тук >>

 
А ето и едно експертно решение относно задължение за изплащане на дивиденти след годишно приключване и подаване на ГДД – включено в най-новото ни печатно издание „Двойно ръководство: ТРЗ и счетоводство“:
 
Въпрос: Дали дружество при печалба в края на годината след приключване и подаване на данъчна декларация е длъжно да начислява дивиденти всяка година или само когато има решение на общото събрание? Може ли да не разпределя дивиденти дружеството или е длъжно на всяка цена?
 
Отговор на въпроса даде експерт Елена Илиева:
 
Съгласно чл. 137, ал. 1, т. 3 от ТЗ вземането на решение за разпределяне на печалбата на Е/ООД е от компетенциите на общото събрание. Разпределянето на печалбата не означава само разпределяне на дивидент, възможно е печалбата да остане в дружеството и да бъде използвана за оперативната му дейност.
 
Няма нормативно задължение да бъде разпределян дивидент всяка година. За дружествата с ограничена отговорност, които не са средни или големи предприятия или предприятия от обществен интерес, дори няма нормативно задължение за вземане на решение за разпределяне на печалбата от предходната година и ако такова не бъде взето, дружеството не търпи санкции. За да бъде разпределен дивидент обаче, следва да е налице изрично решение на общото събрание за това, взето с обикновено мнозинство 50% плюс един гласа. Ако не бъде взето никакво решение за разпределяне на печалбата от предходната година, тя остава в дружеството и не може да бъде изплащана на съдружниците.
 
Източник: „Двойно ръководство: ТРЗ и счетоводство“. Вземете книгата от тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679