Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Доставка на части от Холандия - ВОП или ВОД, протокол по чл. 117

Фирма получава фактура за доставени от холандска фирма части. Доставчикъ(холандската фирма) транспортира частите за сметка на получателя (българската фирма). Частите са платени в рамките на 3 дни от доставката им.
Как следва да се декларира тази сделка във връзка със ЗДДС? Кой е платецът на ДДС в случая? Съставя ли се протокол по чл. 117 от ЗДДС? Това ВОП ли е или ВОД? Как ще бъде декларирана тази доставка?
Отговор:
Съгласно чл. 13 от ЗДДС вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка. Задължително условие е доставчикът да е данъчно задължено лице. За целта трябва да има валиден VAT номер на холандската фирма, съгласно Регламент 282/2011. Друго условие е стоката да се транспортира/изпраща от друга страна членка до територията на България.
 
В случая не е уточнено до къде се превозва стоката, нито за статута на холандската фирма, но ако предположим, че стоката пристига в България от страна-членка и имате валиден VAT номер на холандската фирма, тогава ще има ВОП /вътреобщностно придобиване/. Съгласно чл. 84 от закона, данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването. За самоначисляването на данъка следва да издадете протокол по чл 117, който се отразява в двата дневника. В дневника за покупки се отразява според правото на данъчния кредит. Холандската фактура не е нужно да се отразява в дневника за покупки, тъй като тя не е данъчен документ по силата на ЗДДС.
 
Ако холандската фирма няма валиден VAT номер, доставката няма да отговаря на условието на чл. 13 от закона и не следва да се издава протокол по чл 117.
 
източник: portalschetovodstvo.bg

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД