Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Справка по чл. 92 от ЗДДС - включват ли се фактури за авансово плащане?

28 Септ. 2017 ClubSchetovodstvo.bg
ДДС
Справка по чл. 92 от ЗДДС - включват ли се  фактури за авансово плащане?
Фирма има авансови преводи от македонска такава. Издадени са фактури с нулева ставка, които са включени в дневниците продажби. Трябва ли тези фактури да се включат в справката по чл. 92 в месеца на издаването им, тъй като когато се осъществи износът, окончателната фактура на български ще бъде със стойност нула, тъй като машината е изцяло платена авансово?
Казусът и неговото решение за взети от "Книга за счетоводителя - зелена светлина на правилното процедиране" - вижте тук >>

Отговора на експерта:
 
Съгласно чл. 68 ал. 6 от ППЗ ДДС сумите от получените от лицето авансови плащания по доставки не се включват при изчисляване на съотношението по чл. 92, ал. 3 от закона. Това означава, че нямате право да прибавяте сумите по авансовите фактури в месеца на издаването им преди да сте извършили доставката. 
 
Сумите по авансовите фактури за износа ще се включат в месеца, когато се извърши доставката, независимо, че окончателната фактура ще е с нулева стойност.
 
Чл. 92, ал. 3 изисква лицето да е извършило за последните 12 месеца преди текущия месец облагаеми доставки с нулева ставка на обща стойност повече от 30 на сто от общата стойност на всички извършени от него облагаеми доставки, включително доставките с нулева ставка. Нормата на закона изисква извършването на доставки с нулева ставка и доказването им, за да се приложи ускорено възстановяване на данъка.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679