Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Възникване на данъчно събитие при предоставяне на готово жилище на ФЛ срещу учредено право на строеж

Кога възниква данъчното събитие при предоставяне на готово жилище на физическо лице срещу учредено право на строеж - на датата на издаване на акт 16 за сградата или на датата на протокола, с който жилището се предава на собственика /протокола за предаване е 3 месеца преди издаване на акт 16/? 
Нотариално прехвърляне на готовото жилище няма да има, защото това е уредено с нотариален акт още при предоставянето на правото на строеж .
 
Отговор на поставения въпрос даде експерт Маргарита Тошкина, д.е.с.:
 
"Съгласно чл. 130 от З ДДС , когато е налице доставка, по която възнаграждението (изцяло или частично) е определено в стоки или услуги, приема се, че са налице две насрещни доставки, като всеки от доставчиците се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава. В случая са налице  две насрещни доставки: първа – учредяване на право на строеж /от страна на собствениците на имота/ срещу втора – задължението на получателя /дружеството - строител/ да изгради апартаменти Доставката /учредено право на строеж/ с по-ранна дата на възникване на данъчно събитие се смята за авансово плащане (цялостно или частично) по втората доставка /строителството на апартаментите/. Съгласно чл.25..."
 
Пълното решение можете да намерите в Наръчник на счетоводителя 2016.
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679