Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Годишен отчет, различен от общата сума на месечните отчети от ЕТАФП

Как да декларирате разлика в продажбите при установено несъответствие в месечните отчети от изминалата година? – Вижте цяло експертно решение по темата от „Книга на счетоводителя – разяснени ситуации от практиката“. Изданието включва подбрани и заплетени казуси и техните експертни решения – счетоводство, ДДС и данъци – всички актуални от 2021 година. Вижте книгата тук >>

А ето и експертното решение:
 
Въпрос: ЕТ, извършваща таксиметров превоз. Изготвянето на месечна справка-декларация се извършва на основание месечния отчет на ЕТАФП. В края на годината отчетът е различен от общата сума на месечните отчети, вероятно поради някакъв технически проблем с апарата. Какво следва да направи ЕТ? Как може да се декларира разликата в продажбите и ще има ли санкция от НАП, при положение че грешката е вероятно от м. април?
 
Отговор на въпроса даде експерт Ели Марова:

 
Съгласно чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, при неправилно отразени в отчетните регистри документи, лицето трябва писмено да уведоми компетентния орган по приходите, който предприема действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период.
 
Ако сте открили, че е допусната грешка в някой от отразените вече документи в заден период, то следва да подадете уведомление в свободен текст, както и да изготвите нови дневници и декларация за периода, в който е допусната грешката. НАП от своя страна ще отвори стар период, за да подадете поправената справка-декларация, с което ще се промени задължението Ви за стария месец. В този случай ще се начислят само лихви. Законът позволява да се поправят грешки по реда на чл. 126 и за това не са предвидени санкции.
 
 
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД