Всяка една информация, която се докладва в ГФО, следва да бъде съобразена с принципните постановки за оценка, признаване, последващо отчитане и оповестяване, регламентирана в конкретните СС.
В специализираното електронно ръководство от експерт Христо Досев – „Годишно счетоводно приключване и изготвяне на ГФО за 2021 г.“ ще получите всички стъпки с практически анализи и съвети за изрядното подаване на отчета. Можете да получите ръководството директно по имейл, като кликнете тук >>
Собствен капитал.
Съгласно примерната схема на счетоводния баланс, дадена в Приложение № 1 към СС 1, собственият капитал може да се представя в следните 6 групи:
I. Записан капитал
II. Премии от емисии
III. Резерв от последващи оценки
IV. Резерви
V. Натрупана печалба (загуба) от минали години
VI. Текуща печалба (загуба).
■ Записаният капитал на предприятието е онзи, чийто размер е вписан в Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ при учредяване на дружеството. Той се формира от записаните дялове или акции на съдружниците (акционерите) и неговият размер е сравнително постоянна величина. Промяната му, както в увеличение, така и в намаление следва да се извършва по правилата на Търговския закон за съответния вид търговско дружество и следва винаги да се впише в Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ към Агенцията по вписванията, за да има правна сила. Онези търговци, за които Българското законодателство не изисква вписване на капитал, като Едноличните търговци, кооперациите или неперсонифицираните дружества, също могат да формират подобен капитал, без същият да подлежи на някаква законово регламентирана регистрация.
■ Формираните резерви от предприятието могат да възникнат по силата на закон (законови резерви), по силата на приложимите счетоводни стандарти (премиен или преоценъчен резерв) или по волята на притежателите на инструментите на собствения капитал (резерви, допълнителни резерви). Създаването на резерви може да е регламентирано с устав или със закон с цел осигуряване на предприятието и на неговите кредитори на допълнителна мярка за защита от ефектите на загубите. Наличието и размерът на резервите е информация, която може да е уместна за вземане на решения от ползвателите. Създаването на резерви представлява заделяне на неразпределената печалба, поради което тяхното формиране не изисква признаването на счетоводни разходи.
■ Финансовите резултати са категорията, в която намират отражение текущата печалба/ загуба на предприятието, както и непокритите загуби и неразпределени печалби от минали години. Елементите, пряко свързани с печалбата, са приходите и разходите. Признаването и оценяването на приходите и разходите, и оттук – и на печалбата, зависи както от конкретните приложими НСС, така и от концепцията за приходи и разходи, залегнала в Общите разпоредби към НСС. Приход е увеличението на икономическите изгоди през отчетния период под формата на входящи потоци или увеличение на активи, или намаление на пасиви, които водят до увеличение на собствения капитал, което не е свързано с вноски в капитала. От своя страна, разход е намалението на икономическите изгоди през отчетния период под формата на изходящи потоци или намаление на активи, или увеличение на пасиви, което води до намаление на собствения капитал и не е свързано с разпределения между собствениците на капитала.
Пълния анализ прочетете в електронно ръководство „Годишно счетоводно приключване и изготвяне на ГФО за 2021 г.“. Вземете го тук >>
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари